Budowa kolektorów słonecznych

Kolektory słoneczne z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Potrafią one w ekonomiczny sposób pozyskiwać energię elektryczną i przekształcać ją w ciepło potrzebne do ogrzewania wody i pomieszczeń. Zastąpienie stale drożejącej energii darmowymi promieniami słonecznymi jest kuszącą perspektywą, która pozwala na znaczne oszczędności. Z czego są zbudowane tzw. solary?

Charakterystyka

Kolektory słoneczne, potocznie nazywane także solarami, są to urządzenia zdolne do przekształcenia energii elektrycznej pochodzącej z promieniowania słonecznego w ciepło. Ciepło to ogrzewa przepływający we wnętrzu kolektorów płyn. Najpopularniejsze kolektory słoneczne dostępne w sprzedaży to właśnie urządzenia cieczowe. Zbudowane są z układu cienkich rurek, które są przymocowane do płyty z metalu pokrytej powłoką selektywną. Wszystko to jest zamknięte w szczelnej obudowie, która ogranicza utratę ciepła na zewnątrz urządzenia i dodatkowo chroni je przed uszkodzeniami mechanicznymi. Jednocześnie taka obudowa pozwala na przenikanie do wnętrza kolektora promieniowania słonecznego, które zapewnia mu funkcjonowanie.

Kolektory słoneczne dostępne w sprzedaży różnią się między sobą jakością wykonania, która wpływa bezpośrednio na ich cenę. Lepiej jest zdecydować się na zakup droższych urządzeń, wykonanych z lepszych i trwalszych materiałów. W przeciwieństwie do ich tańszych odpowiedników, takie kolektory będą bowiem w stanie pracować wydajniej i zapewnić ciepło nawet w zimie, a także w pochmurne dni. Ich dystrybucją i instalacją zajmuje się przykładowo międzynarodowa firma Remor.

Jak działają solary

Promienie słoneczne trafiają na płytę kolektora, nazywaną absorberem. Na wierzchu jest ona pokryta czarną powłoką o dużym współczynniku pochłaniania promieniowania i o niewielkim współczynniku oddawania promieniowania cieplnego. Do jej pokrywania droższe i bardziej wydajne kolektory wykorzystują warstwy czarnego niklu, chromu, miedzi lub tlenku tytanu. Tanie z kolei są malowane czarną farbą. W rurkach i przewodach urządzenia znajduje się ciecz, najczęściej roztwór glikolu, która przejmuje ciepło od powierzchni płyty nagrzanej przez promienie słoneczne. Rurki muszą być dobrze przymocowane do obudowy, gdyż tylko w ten sposób będą w stanie wydajnie odbierać całe ciepło z powierzchni kolektora. Przewody najczęściej są wykonane z miedzi, która jest metalem dobrze przewodzącym ciepło oraz odpornym na wahania temperatur oraz korozję. Tanie kolektory słoneczne nie mają miedzi, która jest materiałem dość kosztownym, a za to często jest zastępowana aluminium.