Na co zwrócić uwagę wybierając tynk wewnętrzny?

Wybierając tynk wewnętrzny, w pierwszej kolejności zastanawiamy się, czy ma to być tynk gipsowy, czy tradycyjny. Dzięki tynkowi gipsowego szybko uzyskamy gładką, białą powierzchnię gotową do malowania. Tynk tradycyjny ma chropowatą fakturę i przed malowaniem trzeba go wygładzić. Ma za to lepszą trwałość. Który tynk wybrać i dlaczego?

Tynk tradycyjny

Tynk tradycyjny składa się z cementu, wapna, piasku i wody. Tak jak wspomnieliśmy we wstępie, ma lekko chropowatą fakturę i po jego nałożeniu, wygładzeniu, ściany będą nieco szorstkie. Tynki tradycyjne są paroprzepuszczalne, co jest zaletą. Nie hamują przenikania pary wodnej przez ściany. Tynki te są także odporne na uszkodzenia mechaniczne. Można układać je na wszystkich rodzajach podłoży mineralnych, w pomieszczeniach o różnym przeznaczeniu. Optymalna warstwa takiego tynku to 0,5-4 cm, więc całkiem sporo. Na rynku dostępne są również tynki cementowo-wapienne, które nakłada się ręcznie lub maszynowo. Są one lepiej urabialne i mają lepszą przyczepność. Nie wiadomo jednak, czy zawarte w nich domieszki hydrofobizujące przyspieszą, czy spowolnią proces wiązania. W sprzedaży są również tynki z cementem białym – zużyjemy wówczas mniej jasnej farby niż w przypadku tynku szarego. Warto zdecydować się na tynk tradycyjny w pomieszczeniach, gdzie występuje większe ryzyko uszkodzenia mechanicznego. Dlatego stosuje się go na przykład na klatkach schodowych, czy w garażach. To również dobra baza pod wszelkiego rodzaju okładziny – szorstkość i kolor nie ma dla nas wówczas większego znaczenia.

Tynk gipsowy

Klasyczny tynk gipsowy jest coraz chętniej stosowany do ścian wewnętrznych, ponieważ uznaje się je za zdrowe i ekologiczne. Według specjalistów gips tworzy mikroklimat, który jest przyjazny organizmowi ludzkiemu – dowiadujemy się w firmie Zamet Polska ze Stargardu Szczecińskiego. Pochłania bowiem nadmiar wilgoci i niejako przechowuje ją w sobie. Oddaje wilgoć wówczas, gdy pomieszczenie jest zbyt suche. Współczynnik przewodzenia ciepła tynków gipsowych jest bardzo niski, dlatego mówi się, że to tynki cieplejsze od cementowo-wapiennych. Dzięki tynkowi gipsowemu możemy uzyskać gładką powierzchnię ścian i sufitów, nie ma konieczności dodatkowego stosowania gładzi. Oczywiście o ile tynk wykona fachowiec, który zna się na pracy z tym materiałem. Ściany możemy wykończyć bezpośrednio farbą lub tapetą. Tynki gipsowe mają jeden minus w stosunku do tradycyjnych  – są mniej wytrzymałe, jednak jeżeli nie mamy w planach odbijać się od ścian i rysować ich widelcem, z powodzeniem możemy wybrać właśnie tynk gipsowy.