Zawiesia XXL, czyli rozwiązania do zadań specjalnych

Żurawie, suwnice i inne urządzenia dźwignicowe to ciężkie sprzęty, bez których nie sposób wyobrazić sobie obecnie działanie przemysłu czy budownictwa. Kluczowym, a jednocześnie stosunkowo prostym w konstrukcji elementem, bez którego żadne z tych potężnych urządzeń nie byłoby w stanie wykonywać swoich zadań, są różnego rodzaju zawiesia. Wśród nich znajdziemy również tak zwane zawiesia XXL, które znajdują zastosowanie w wyjątkowych okolicznościach.

Zawiesia – ogólna charakterystyka

Czym są i do czego służą zawiesia? Jest to element wyposażenia urządzeń dźwignicowych, które umożliwiają podniesienie ładunku poprzez jego zawieszenie lub obwiązanie. Zazwyczaj zawiesie nie jest integralną częścią dźwigu, suwnicy czy innej maszyny – montuje się je oddzielnie na haku zblocza, co umożliwia jego wymianę na inne, w zależności od okoliczności. Rynek zawiesi obejmuje bardzo szeroką gamę produktów, między innymi zawiesia linowe, w których produkcji specjalizuje się firma Polsling.

Zawiesia XXL, ich charakterystyka i zastosowanie

Sama nazwa zawiesi XXL sugeruje, że jest to wyposażenie przeznaczone do użytku w ekstremalnych warunkach. Czym się one charakteryzują?

Wśród zawiesi XXL naszej produkcji znajdują się zawiesia jednocięgnowe, wielocięgnowe oraz o obwodzie zamkniętym – mówi przedstawiciel firmy Polsling.

Średnica liny wykorzystanej w produkcji zawiesi może wynosi od 40 do 76 mm. To pozwala nam uzyskać produkty o udźwigu od 17 do ponad 132 ton. Zawiesia mogą być zakończone za pomocą haków, kauszy, szekli lub ogniw. Posiadamy w naszej ofercie również zawiesia bezkońcowe. Wszystkie zawiesia produkowane są w oparciu o wytyczne zawarte w normie PN-EN 13414-1 i posiadają stosowne atesty.

Gdzie znajdują zastosowanie takie zawiesia?

Zawiesia XXL stosowane są wszędzie tam, gdzie wymagany jest bardzo duży udźwig i stabilność. Wyposaża się w nie między innymi dźwigi samojezdne pracujące w branży budowlanej, suwnice, żurawie portowe, przeładunkowe oraz platformy wiertnicze.

W jaki sposób produkowane są zawiesia XXL?

Produkcja zawiesi linowych XXL odbywa się przy użyciu specjalnej prasy hydraulicznej, wyposażonej w specjalny system rigging arm. Warto zaznaczyć, że marka Polsling jest jedynym posiadaczem takiego urządzenia na rynku, które zostało wyprodukowane specjalnie dla niej. Prasa dysponuje siłą nacisku aż 1250 ton i jest w stanie z dużą szybkością i precyzją seryjnie zakuwać pętle tulejami aluminiowymi i stalowymi o średnicy do 76 mm oraz wyposażać końce lin w specjalistyczne końcówki. Dzięki wykorzystaniu tej prasy produkcja zawiesi jest stosunkowo tania, co przekłada się na niższe koszty – zawiesia linowe są około 4 razy tańsze od zawiesi łańcuchowych o podobnych parametrach.

śr. ocena 5 / głosów 76