Zastosowanie żwiru w budownictwie

Żwir to naturalny materiał, w którego skład wchodzą różnego rodzaju drobne skały i minerały. W budownictwie najczęściej wykorzystuje się żwir o średnicy od 2 do 63 mm. Uzyskuje się go poprzez wydobycie z dna rzek i morza, a oprócz tego jest on także wytwarzany w żwirowniach. Żwir ma szerokie zastosowanie w budownictwie oraz jest wykorzystywany w celach dekoracyjnych.

Produkcja betonowych wylewek ze żwiru rzecznego

Żwir jest często użytkowany w budownictwie do produkcji cienkich i średnich wylewek betonowych. Do tego celu najlepiej sprawdza się drobny żwir rzeczny o frakcji wielkości od 2 do 8 mm. Żwir tego typu charakteryzuje się także mnogością kolorów i atrakcyjnym wyglądem, z tego też względu wykorzystuje się go także jako element wykończeniowy do formowania ścieżek i wysypywania elementów dekoracyjnych ogrodu. Żwir o większej grubości frakcji od 8 do 16 mm jest z kolei często używany do wytwarzania średnich i grubych wylewek. Za jego pomocą wykonuje się między innymi fundamenty budynków, wylewa się schody oraz tworzy się stropy budynków. Używają go specjalistyczne firmy, jak np. przedsiębiorstwo El-kop.

Grubsze żwiry rzeczne o frakcji do 32 mm natomiast znalazły swoje zastosowanie w melioracji ogrodów oraz wysypywania wokół domów. Wykorzystuje się je także przy budowie przydomowych oczyszczalni ścieków. Wszystkie rodzaje drobniejszego żwiru rzecznego doskonale nadają się także do dekoracji ogrodów.

Inne zastosowania żwiru

Żwir morski nie nadaje się natomiast do produkcji betonu ze względu na swoje duże zasolenie. Mimo tego faktu, on także jest często wykorzystywany w budownictwie. Za jego pomocą tworzy się bowiem posypki pod chodniki czy wysypuje się nim ogrodowe ścieżki. Żwir morski, podobnie jak rzeczny, może być także wykorzystywany także w celach dekoracyjnych w przydomowych ogrodach. Żwir jest często wykorzystywany także do budowy obiektów sportowych, np. jako podbudowa boisk piłkarskich czy kortów tenisowych. Przy budowie boiska przeznaczonego do gry w piłkę nożną, żwir umieszczany jest bowiem pod trawą. Jego zaletami w tym konkretnym przypadku jest przede wszystkim niska cena oraz dobra stabilizacja, jaką zapewnia on tak przygotowanej nawierzchni. Dodatkowo, jest to także materiał, który dobrze przepuszcza wodę. Ciekawym zastosowaniem żwiru jest także jego wykorzystanie w gruntownych wymiennikach ciepła. Płukany drobny żwir stanowi w nich naturalny filtr, przez który przechodzi powietrza. Żwir zatrzymuje na swojej powierzchni zanieczyszczenia, dzięki czemu do obiegu trafia nawilżone i czyste powietrze.