Zastosowanie pomp tłoczkowych

Pompy tłoczkowe są ważnymi elementami napędów hydraulicznych. Działanie wielu urządzeń zasilanych w ten sposób jest często uzależnione od tego, czy sprawny jest układ hydrauliczny, a w szczególności – jego pompa tłoczkowa. Można wyróżnić pompy promieniowe, osiowe, a także wielostrumieniowe. Od tego, jak zbudowana jest pompa tłoczkowa, zależy często miejsce jej montażu i zastosowanie. Dowiedz się więcej na ten temat.

Jakie są rodzaje pomp tłoczkowych?

Pompy tłoczkowe to jeden z rodzajów pomp hydraulicznych. Siłowe układy tego typu, dzięki którym działają chociażby ładowarki czy wciągarki, są przede wszystkim sprawne dlatego, że prawidłowo działa pompa tłoczkowa. Jest kilka typów tego rodzaju urządzeń.

Pompy tłoczkowe promieniowe, jak sama nazwa podpowiada, składają się z promieniowo ułożonych tłoczków. Poruszają się one dzięki specjalnej krzywce, która jest umocowana mimośrodowo. Zazwyczaj pompy takie są wielotłoczkowe i stosuje się sześć tłoczków ułożonych na wspólnym wale. Pompa tłoczkowa promieniowa ma napęd elektryczny. Jej obudowa jest zwarta, dzięki czemu może być montowana zarówno na zewnątrz zbiornika, jak i w jego wnętrzu.

Kolejnym popularnym typem tych napędów są pompy osiowe. Tego rodzaju mechanizmy pracują głównie dzięki wychylnej tarczy. Znajdują zastosowanie przede wszystkim w otwartych układach hydraulicznych – zarówno mobilnych, jak i stacjonarnych.

Innym rodzajem pomp tłoczkowych są te wielostrumieniowe (zwane inaczej radialnymi). Ich konstrukcja przypomina nieco pompy promieniowe, ale różnicą jest to, że mają wiele wylotów ciśnienia. Modele wielostrumieniowe także montuje się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz zbiornika.

Gdzie używa się pomp tłoczkowych?

Jak mówi specjalista z firmy HYDRO PRECYZJA, pompy hydrauliczne są w dużej mierze sprawne i precyzyjne dzięki temu, że dobiera się do nich odpowiednie pompy tłoczkowe. Dzięki siłowym instalacjom hydraulicznym można budować różne urządzenia, np. podnośniki, ładowarki, wciągarki, dźwigi, samochody samowyładowcze, a także obudowy samokroczące, które stosuje się w górnictwie.

Instalacje hydrauliki siłowej opierają się w dużym stopniu na sprawnej pompie, której zadaniem jest tłoczenie oleju hydraulicznego. Dzięki temu mogą poruszać się jej siłowniki. Pompa tłoczkowa jest zatem jednym z najważniejszych elementów układów hydraulicznych, ponieważ to dzięki jej sprawnemu i precyzyjnemu działaniu siłowniki mogą funkcjonować z odpowiednią dokładnością. Zastosowanie tego typu rozwiązanie w przemyśle, transporcie, a nawet górnictwie pokazuje, że pompy tłoczkowe i inne modele hydrauliczne są uniwersalnymi elementami.

śr. ocena 0 / głosów 0