Zastosowanie płyt warstwowych

Płyty warstwowe są dostępne w wielu odmianach. Różnią się materiałami, grubością, właściwościami. Ta różnorodność sprawia, że płyty warstwowe mają mnóstwo zastosowań w budownictwie, rolnictwie, przemyśle, konstrukcjach stalowych i innych dziedzinach. Dowiedz się, z czego wykonane są płyty warstwowe, jakie są ich rodzaje, co decyduje o ich użyteczności i do czego się je wykorzystuje.

Jak zbudowana jest płyta warstwowa?

W płycie warstwowej wyróżniamy dwa podstawowe elementy wspólne dla wszystkich rodzajów tego materiału. Są to: rdzeń oraz okładzina. To zgrany duet. Rdzeń odpowiada za grubość, parametry termoizolacyjne, masę płyty, jest jednak dość delikatny, podatny na uszkodzenia. Jego niedostatki rekompensuje okładzina. Zapewnia ona płycie sztywność, chroni przed naruszeniem mechanicznym, zachowuje kształt. Podnosi także estetykę płyty.

Oba te elementy mogą być wykonane z różnych materiałów. Ich łączenie w rozmaitych konfiguracjach pozwala uzyskać płytę warstwową o pożądanych właściwościach. O to, z czego wykonuje się rdzenie i okładziny płyt warstwowych, zapytaliśmy specjalistę z firmy Alfapanel:

My proponujemy m.in. płyty warstwowe z rdzeniami z poliuretanu, wełny mineralnej i innych materiałów o niewielkiej masie oraz doskonałych właściwościach termoizolacyjnych i wytłumiających. Okładziny płyt warstwowych wykonywane są m.in. ze stali, najczęściej ocynkowanej, aluminium. Jeśli płyta pełni funkcje np. segmentu bramy garażowej, pokrywa się ją dodatkowo poliestrem i nanosi kolor lub wzór. Płyty warstwowe dają duże możliwości pod względem estetyki. 

Jakie są zastosowania płyt warstwowych?

Sposoby użycia płyt warstwowych są niezliczone. Używa się ich do:

  • zabudowy szkieletów konstrukcji stalowych (magazyny i hale produkcyjne z prefabrykatów),
  • zabudowy szkieletów konstrukcji drewnianych (lekkie domy szkieletowe),
  • dodatkowego izolowania budynków, np. chłodni,
  • produkcji bram garażowych i wjazdowych segmentowych,
  • wykonywania lekkich przegród we wnętrzach,
  • budowy chłodni, mroźni, zabudowy pojazdów chłodniczych i innych obiektów z branży spożywczej, w których musi być utrzymywana niska temperatura,
  • konstruowania i okładania ścian oraz dachów w budynkach gospodarczych (tzw. płyty obornickie dachowe i ścienne).

To najważniejsze, najpopularniejsze zastosowania płyt warstwowych. Sprawdzają się one wszędzie tam, gdzie trzeba zaizolować i zabudować obiekt, a przy tym wymagane są: lekkość konstrukcji, niskie koszty i szybka realizacja. Należy się spodziewać, że wraz z wprowadzaniem nowych materiałów płyty warstwowe znajdą kolejne zastosowania.

śr. ocena 5 / głosów 5