Zastosowanie okładzin sufitowych

Okładziny sufitowe i sufity podwieszane z płyt gipsowo-kartonowych to rozwiązanie architektoniczne bardzo często spotykane przede wszystkim w biurach, pomieszczeniach komercyjnych i budynkach użyteczności publicznej. Co daje montaż okładziny sufitowej i czym różni się ona od sufitu podwieszanego?

Okładzina a sufit podwieszany

Różnica między okładziną, a sufitem podwieszanym dotyczy sposobu montażu płyt – wyjaśnia nasz rozmówca z RIGIPS. Okładzina montowana jest bezpośrednio do stropu, najczęściej przez przytwierdzenie płyty do profili sufitowych. Sufity podwieszane montowane są na ruszcie z profili CD z użyciem wieszaków i łączników stalowych.

Po co okładzina sufitowa?

Okładziny sufitowe wykonuje się w celu obniżenia pomieszczenia lub zakrycia instalacji biegnących pod stropem. Okładziny montuje się również w celu instalacji nowego systemu oświetlenia. Sufity podwieszane w połączeniu  z dodatkowo zwiększają bezpieczeństwo pożarowe pomieszczenia i stropu. Mogą również stanowić dodatkową termoizolację oraz poprawiać akustykę w pomieszczeniach.

Specjalne okładziny sufitowe

Okładziny sufitowe poprawiające jakość powietrza

Przykładem są okładziny sufitowe wykonane z płyt gipsowo-kartonowych o zdolności redukcji formahelydu w powietrzu. Jest to rozwiązanie szczególnie wskazane w pomieszczeniach, w których przebywają osoby cierpiące na alergie i inne dolegliwości ze strony układu oddechowego.

Okładziny sufitowe jako izolacja od dźwięku i wilgoci

Okładzina sufitowa z płyt gipsowo-kartonowych w połączeniu z wełną może poprawić izolacyjność akustyczną pomieszczenia w budynkach mieszkalnych, Okładziny sufitowe można stosować również w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności, jak np. kuchnie, łazienki czy szatnie w obiektach sportowych. Tutaj sprawdzą się oczywiście specjalne płyty gipsowo-kartonowe typu H2.

Jak widać, okładziny sufitowe z płyt g-k znajdują bardzo szerokie zastosowanie. W charakterze dekoracyjnym sprawdzą się zarówno w prywatnych domach, jak i budynkach publicznych. Mogą być stosowane również jako systemy poprawy bezpieczeństwa pożarowego lub bariery akustyczne.