Zastosowanie gipsu w budownictwie

Zastosowanie gipsu w branży budowlanej dawno już wykroczyło poza niepozorne prace, takie jak szpachlowanie dziur. Obecnie gips jest jednym z najbardziej uniwersalnych materiałów budowlanych o szerokim zastosowaniu. Czym charakteryzuje się gips, jakie są jego zalety i do czego się go obecnie wykorzystuje?

Gips w budownictwie

Do niedawna gips obecny był w budownictwie głównie w postaci zaprawy gipsowej wykorzystywanej do szpachlowania i wyrównywania powierzchni. Wraz z rozwojem systemów zabudowy suchej, rynek zdominowały prefabrykaty: płyty gipsowe lub kartonowo-gipsowe, bloczki i pustaki. Popularność gipsu wynika z jego licznych zalet.

Wyjaśnia to specjalista z supermarketu Remont z materiałami budowlanymi: Gips jest lekki i wyróżnia go wysoka izolacyjność cieplna oraz akustyczna. Wykazuje też dobre właściwości ognioodporne i mrozoodporne. Istotny jest tu także ekologiczny aspekt – gips  jest przyjazny dla środowiska i człowieka, również z tego względu, iż wykazuje niską higroskopijność. Do tego należy dodać walory estetyczne tego materiału, który tworzy gładką, biała powierzchnię, idealną do wykończenia, np. pomalowania czy pokrycia płytkami. Dlatego też gips wykorzystuje się głównie w pracach wykończeniowych i dekoracyjnych, rzadziej natomiast w technikach konstrukcyjnych.

Spoiwa gipsowe

Gips to przede wszystkim materiał wykorzystywany do tynkowania. Przy jego pomocy kładzie się zarówno tynki wewnętrzne, podkłady podłogowe, jak i naprawia usterki, np. szpachluje, klei i łączy. Jakie spoiwa wyróżniamy w budownictwie?

  • Gips tynkarski – służy do tynkowania wewnętrznego, szybko wysycha.
  • Gips szpachlowy – charakteryzuje go wolniejsze wiązanie, służy do spoinowania płyt i kładzenia gładzi.
  • Klej gipsowy – przy jego pomocy można kleić oraz osadzać płyty, np. karton-gips.

Ściany działowe

Systemy suchej zabudowy, czyli płyty z gipsu – zwykle kartono-gipsowe – wykorzystywane są w tworzeniu podziału wewnętrznego pomieszczeń. Montaż ściany działowej z gipsu opiera się na stalowej ramie, która z obu stron przykrywana jest płytami, a środek wypełnia się materiałem izolacyjnym, np. z wełny mineralnej. Taka konstrukcja zapewnia dobrą izolację cieplną i akustyczną, a sam montaż jest prosty i nie wymaga prac mokrych, czyli tynkowania. Płyty wystarczy zagruntować i wykończyć, np. pomalować farbą, pokryć tapetą lub płytkami. Innowacyjnym rozwiązaniem są ścianki działowe z bloczków gipsowych.

Sufity podwieszane

Podwieszanie sufitów to dzisiaj bardzo modne rozwiązanie, cenione ze względu na estetyczny efekt i właściwości izolacyjne. Sufity sprawdzają się zwłaszcza w wysokich pomieszczeniach, które dzięki tej technologii łatwiej ogrzać, co generuje oszczędności dla domowego budżetu. Specjalne materiały, np. z włóknem szklanym, pozwalają na dowolne gięcie i modelowanie płyt, dzięki czemu można kreować fantazyjne kształty na suficie. Sufit podwieszany to także znakomity sposób na ciekawe oświetlenie, np. za pomocą kolorowych diod LED. Sufit montuje się na specjalnym rusztowaniu ze stalowych profili, które następnie okłada się płytami z karton-gipsu. Uzyskamy w ten sposób gładką, biała powierzchnię.

Poddasze

Płyty gipsowo-kartonowe wykorzystywane są również do wykańczania poddaszy. W tych pomieszczeniach zazwyczaj mamy do czynienia z licznymi skosami. Płyty to sposób na szybką i łatwą adaptację poddasza do celów użytkowych. Drewniany szkielet pokrywa się odpowiednio dociętymi płytami, uzyskując dzięki temu gładkie powierzchnie gotowe do pomalowania lub wytapetowania.