Zasady montażu gniazdka elektrycznego

Montaż każdego gniazdka należy rozpocząć od określenia, czy puszka z przewodami jest już zainstalowana, czy nie. Jeśli nie, konieczna będzie pomoc fachowca, który przygotuje „grunt” pod gniazdka. Jeśli natomiast puszki są już wykonane, instalację gniazdka możemy śmiało wykonać samodzielnie pamiętając tylko o kilku zasadach.

Bezpieczeństwo

Przede wszystkim zadbajmy o swoje bezpieczeństwo. Aby uniknąć porażenia prądem podczas pracy, zaczynamy od wyłączenia prądu i sprawdzenia, czy w przewody w gniazdku nie są pod napięciem. Robimy to za pomocą próbnika. Nie eksperymentujmy ze śrubokrętami i innymi narzędziami, które nie zapewnią nam odpowiedniej izolacji.

Wybór gniazdka

Gniazdka elektryczne montowane w Polsce to gniazdka typu E z dwoma równoległymi otworami oraz bolcem uziemiającym. Jeśli w nasze ręce wpadnie używane kiedyś gniazdko typu C, czyli bez tego bolca, nie powinniśmy go montować, a zamiast tego kierujemy swoje kroki do sklepu i kupujemy nowsze gniazdko E.

Gdy mamy już gniazdko, rozglądamy się, jak wygląda sytuacja w puszce. Możemy znaleźć tam dwa (instalacje starsze) lub trzy przewody (instalacje nowsze).  Gniazdko z bolcem uziemiającym pasuje zarówno do pierwszego, jak i drugiego rodzaju puszki.

Na koniec

Gdy podłączymy przewody i zamontujemy gniazdko, upewnijmy się, że jest dobrze przykręcone. Zmniejszymy w ten sposób ryzyko wyrwania gniazdka podczas wyciągania wtyczki. I znów wracamy do kwestii bezpieczeństwa – na tym etapie włączamy prąd i próbnikiem sprawdzamy, czy w gniazdku jest napięcie. Zarówno narzędzia, jak i same gniazdka możemy kupić w sklepie z akcesoriami elektrycznymi, np. sklep internetowy Elektryk.pl.