Zasada działania barier mikrofalowych

Nowoczesne systemy alarmowe coraz częściej stosują zabezpieczenia wykorzystujące fale elektromagnetyczne. Urządzenia tego typu charakteryzują się wysoką niezawodnością, trwałością oraz odpornością na niekorzystne warunki atmosferyczne, a przy tym doskonale sprawdzają się w wykrywaniu intruzów na chronionym terenie. Jednym z takich przykładów są bariery mikrofalowe. Mogą one pracować w obiektach zamkniętych jak i na otwartej przestrzeni. Są łatwe w montażu i proste w obsłudze.

Główne cechy barier mikrofalowych

Bariery mikrofalowe cechują się wysoką czułością. Jest to możliwe dzięki temu, że pracują w oparciu o fale elektromagnetyczne przesyłane między nadajnikiem, a odbiornikiem. Zadaniem odbiornika jest analiza otrzymanej wiązki elektromagnetycznej. Jeśli odbiornik otrzyma wiązkę o innych parametrach niż wysłana z nadajnika poddaje ją analizie, która ocenia czy powstałe zakłócenia są wynikiem zjawisk atmosferycznych, albo obecności zwierząt. Wykluczenie powyższych przyczyn powoduje automatyczne uruchomienie systemu alarmowego. Ponieważ cały proces analizy jest dokonywany w czasie rzeczywistym od momentu wykrycia intruza do chwili włączenia alarmu mijają mikrosekundy. Kolejną cechą barier mikrofalowych jest ich łatwy montaż. Jak wyjaśnia ekspert firmy projektującej i wdrażającej nowoczesne systemy alarmowe:

Instalacja barier mikrofalowych jest bardzo łatwa i szybka. Polega na montażu dwóch elementów systemu. Pierwszym jest nadajnik wysyłający fale elektromagnetyczne, a drugim odbiornik, którego rola sprowadza się do analizy otrzymanego sygnału i w razie konieczności uruchomienia alarmu. Warto zwrócić uwagę na brak konieczności instalacji specjalistycznej infrastruktury w postaci dużej liczby przewodów. Ponad to bariery mikrofalowe są odporne na próby manipulacji. Jakakolwiek z nich powoduje automatyczne uruchomienie alarmu.

Zastosowanie barier mikrofalowych

Bariery mikrofalowe należą do grupy urządzeń stosowanych głównie w tzw. ochronie perymetrycznej. Polega ona na zabezpieczaniu rozległych terenów np. lotnisk, zakładów przemysłowych, centrów handlowych, czy koszar. Do powyższych zadań wykorzystuje się urządzenia o zasięgu powyżej 100 m. Na rynku są także dostępne modele umożliwiające ochronę mniejszych obszarów np. posesji prywatnych. W takich przypadkach bariery mikrofalowe instaluje się zazwyczaj wokół domu. Dzięki temu jakakolwiek próba włamania zostanie natychmiast wykryta. Ponieważ fale elektromagnetyczne są niewidoczne dla ludzkiego oka bariery mikrofalowe uważane są za niezwykle dyskretne, co jeszcze bardziej zwiększa ich skuteczność.

śr. ocena 5 / głosów 5