Zalety i pozytywny wpływ pompy ciepła na środowisko

Pompa ciepła to specjalne urządzenie, którego zadaniem jest wymuszenie przepływu ciepła z obszaru o temperaturze niższej do tego o wyższej temperaturze. Pompy cieplne są nowoczesnymi rozwiązaniami, które pozwalają nie tylko na oszczędność kosztów związanych z ogrzewaniem domów, ale także są przyjazne zarówno dla ludzi, jak i dla środowiska naturalnego.

Brak niskiej emisji zanieczyszczeń

Pompy cieplne są coraz częściej wybieranymi urządzeniami służącymi do ogrzewania wnętrza budynków, a ich montażem zajmują się wyspecjalizowane firmy, takie jak na przykład przedsiębiorstwo Andre-Tech. Wpływa na to m.in. ich ekologiczność: jako jedyne urządzenia grzewcze nie mają bowiem tzw. niskiej emisji zanieczyszczeń. Jedyną emisją, która towarzyszy pracy pompy ciepła, jest produkcja energii elektrycznej, która jest wykorzystywana do zasilania urządzenia. Powietrze atmosferyczne, szczególnie w miastach, jest bardzo zanieczyszczone. Wpływ ma na to szczególnie niska emisja zanieczyszczeń, którą generują samochody, zakłady przemysłowe i rolnicze. Pod pojęciem tym kryją się wszystkie zanieczyszczenia obecne w powietrzu atmosferycznym, które są uwalniane na wysokości do 40 m. Duży udział w produkcji tych zanieczyszczeń mają także indywidualne gospodarstwa domowe oraz głównie ich ogrzewanie. Jako że pompy ciepła nie generują w ogóle niskiej emisji zanieczyszczeń, ich użytkowanie przyczynia się do eliminowania tego zjawiska i jednoczesnej poprawy jakości powietrza, którym oddychamy. Dodatkowo, w połączeniu z zasilaniem za pomocą paneli fotowoltaicznych, jest możliwe całkowite wyeliminowanie emisji szkodliwych substancji do atmosfery, co czyni z pomp ciepła rozwiązanie ekologiczne i w pełni przyjazne środowisku.

Oszczędność kosztów ogrzewania

Pompy ciepła, oprócz swoich właściwości ekologicznych, są także urządzeniami, które pozwalają na znaczną oszczędność kosztów związanych z produkcją ciepła. Ma to szczególne znaczenie w budynkach mieszkalnych, których właściciele corocznie wydają duże sumy pieniędzy na ich ogrzewanie w okresie zimowym. Pompy ciepła pozwalają znacznie ograniczyć te koszty. Ciekawym jest fakt, że pompy ciepła są rozwiązaniem znacznie tańszym w eksploatacji niż tradycyjne kotły węglowe, uznawane za jedne z najmniej kosztownych urządzeń służących do ogrzewania budynków. Oszczędność kosztów uzyskania energii za pomocą pomp ciepła wraz z ekologicznością ich użytkowania czyni z nich jedne z najbardziej wartościowych urządzeń obecnych na rynku.