Zalety miniżurawi budowlanych

Gęsta zabudowa wielkich miast często uniemożliwia wykorzystanie klasycznych, wielkogabarytowych dźwigów. A taka właśnie cechuje wciąż rozwijające się miasta Japonii. Jak to możliwe, że cały czas powstają tam kolejne drapacze chmur? Rozwiązaniem problemu okazało się wynalezienie miniżurawi budowlanych, które zrewolucjonizowało branżę budowlaną. Te innowacyjne urządzenia od pewnego czasu są też dostępne w Polsce. Poznaj ich zalety.

Mała waga i rozmiary

Podstawowym walorem miniżurawi są ich rozmiary, pozwalające wcisnąć się w miejsca, w których praca ich tradycyjnych, wielkich odpowiedników jest co najmniej problematyczna, jeżeli nie niemożliwa. Najmniejsze tego typu maszyny zmieszczą się w zwykłych, przeznaczonych dla ludzi drzwiach.

Niedużym gabarytom towarzyszy też relatywnie nieduży ciężar, umożliwiający wykorzystanie miniżurawi budowlanych również na grząskim, niepewnym gruncie, w którym zapadałyby się klasyczne dźwigi, lub na stromych wzniesieniach, na których te olbrzymy po prostu by się przewracały. Niewielka masa jest atutem także w momencie transportu. Miniżurawia można bowiem przewieźć z miejsca na miejsce w przyczepie lub  mniejszej ciężarówce, udźwignie go także winda towarowa.

Wyjątkowa precyzja

Kolejną zaletą miniżurawi budowlanych jest ich niezwykła precyzja, dzięki której maszyny te są w stanie przenosić cenne rzeźby, fortepiany, wyposażenie laboratoriów czy ozdobne donice. Dystrybutor miniżurawi Maeda na Polskę podkreśla jednak, że o ile takie zlecenia się sporadycznie zdarzają, o tyle znacznie częściej wspomnianą precyzję urządzeń wykorzystuje się do montażu szkła. Podaje też świadczące o wydajności takiego rozwiązania liczby: miniżuraw montuje w pół godziny około dziesięciu szyb elewacyjnych. Potrzeba do tego trzech osób, w tym operatora maszyny. Bez niej w tym samym czasie 3-4 razy więcej ludzi zamontowałoby zaledwie jedną taką szybę. Nie trzeba być biegłym w matematyce, aby ocenić, co bardziej się opłaca…

Nie tylko w budownictwie

Dzięki swym właściwościom miniżurawie sprawdzają się nie tylko w budownictwie, ale też na przykład w składaniu i przezbrajaniu innych, większych maszyn czy montażu i demontażu witryn reklamowych, linii produkcyjnych, szalunków etc. Warto na koniec zaznaczyć, że w przeciwieństwie do zwykłych dźwigów miniżurawie mogą pracować nie tylko pod gołym niebem, ale także we wnętrzach. Pozwala na to – oprócz wagi i gabarytów – cichy, bezemisyjny silnik elektryczny, na który można przełączyć się ze standardowego silnika Diesla, jak również gumowe łańcuchy i specjalne podpory chroniące nawet najwrażliwsze typy podłoża, m.in. posadzki z marmuru.