Zalety domów drewnianych

Dla wielu osób budownictwo drewniane kojarzy się ze starymi i niezbyt nowoczesnymi technologiami, które już dawno odeszły do lamusa. Taki pogląd niewiele ma jednak wspólnego z rzeczywistością, o czym świadczy powrót do budowania domów drewnianych w ostatnich latach. Domy wykonane z drewna są bowiem znacznie tańsze w budowie, lepiej izolują ciepło oraz są zdrowsze dla człowieka.

Krótki czas budowy domów drewnianych

Cały proces budowy domu wykonanego z drewna od podstaw trwa około kwartału. Już po 3-4 miesiącach taki budynek jest w pełni wykończony i nadaje się do zamieszkania. Na tak krótki czas postawienia gotowego domu wpływa fakt, że w przypadku budynków wykonanych z drewna nie ma konieczności robienia przerw technologicznych, które są obowiązkowe w przypadku domów murowanych.

Jeśli warunki pogodowe są sprzyjające i mamy do dyspozycji sprawnie pracującą i doświadczoną ekipę budowlaną wyspecjalizowaną w konstrukcji domów z drewna, możemy ten czas skrócić do nawet dwóch miesięcy. Krótszy czas postawienia gotowego budynku nie wiąże się przy tym wcale z gorszą jakością prac, gdyż wynika on z samej specyfiki budowy budynków drewnianych. Dlatego też warto korzystać z pomocy wyspecjalizowanych firm, takich jak na przykład firma Ligar ze Stargardu, ponieważ będziemy mieli pewność, że ekipa zrobi to szybko i sprawnie.

Niższy koszt budowy i eksploatacji budynku z drewna

Wybudowanie gotowego domu drewnianego w konstrukcji szkieletowej pozwala inwestorowi na oszczędzenie nawet 25 – 30% kosztów w stosunku do tradycyjnych budynków murowanych o takiej samej powierzchni. Oznacza to w praktyce, że metr kwadratowy domu drewnianego będzie o kilkaset złotych tańszy od metra kwadratowego budynku wykonanego w standardowej technologii murowanej. Na obniżenie kosztów inwestycji wypływa także brak konieczności przeprowadzenia robót mokrych, których budowa budynku z drewna (za wyjątkiem fundamentów) nie wymaga. Obniżeniu ulega także sam koszt użytkowania domu drewnianego, jego ściany są bowiem wykonane z materiałów izolacyjnych, co sprawia, że koszt jego ogrzewania będzie niższy. Taki budynek lepiej zatrzymuje bowiem w swoim wnętrzu ciepło.

Ekologiczność oraz zdrowy „mikroklimat” domów drewnianych

Domy z drewna są znacznie zdrowsze zarówno dla samych mieszkańców, jak i dla środowiska naturalnego. Zastosowane przy ich budowie materiały są całkowicie naturalne, co sprawia, że nie wydzielają szkodliwych toksycznych substancji ani promieniowania. Ponadto, drewno jako budulec całkowicie naturalny i ekologiczny posiada także zdolność do samoregulowania poziomu wilgotności.