Jak zagospodarować działkę budowlaną

Sposób zagospodarowania działki budowlanej w znacznej mierze wpłynie na komfort i jakość życia mieszkańców domu, który na niej powstanie. Projekt zagospodarowania w procesie budowania jest bowiem równie ważny, co sam projekt wymarzonego domu.

Analiza uwarunkowań

Na samym początku warto dokonać rozpoznania oraz oceny wszystkich ograniczeń, wad i zalet posiadanej działki. Pod uwagę wziąć należy przede wszystkim jej:

  • geometrię (długość, szerokość, różnice poziomów i odkształcenia w planie),
  • orientację słoneczną,
  • warunki planistyczne wynikające z ustaleń planu miejscowego lub sąsiedztwa,
  • wartościowe drzewa.

-Podczas analizy uwarunkowań działki trzeba dokładnie zastanowić się co jest jej mocną, a co nieco słabszą stroną. Na przykład, jeśli południowa strona działki znajduje się od strony ulicy, to warto zaplanować tam frontowe patio lub ogródek. Dobra ocena w tym przypadku stanowi klucz do dobrych decyzji – radzi ekspert reprezentujący Osiedle Nowy Horyzont w Kobylance.

Sąsiedztwo ma znaczenie

Nie można zapominać o tym, że przestrzeń nie ogranicza się do samej działki. Warto dokładnie rozejrzeć się i przyjrzeć wszystkiemu, co tylko znajdzie się w zasięgu wzroku, także innym działkom. Zwróćcie uwagę na to, jaki widok będzie rozpościerał się z okien waszego domu i wprowadźcie do planu zagospodarowania działki takie rozwiązania, które pozwolą cieszyć się rzeczami miłymi dla oka oraz tymi, które zasłonią te psujące cały obraz.

Warto też w swoich planach uwzględnić potencjalne zabudowania, które mogą w przyszłości pojawić się w sąsiedztwie waszej działki. To, że w chwili wykonywania planu jedna z przylegających działek stoi pusta nie znaczy, że pozostanie taką na zawsze.

Podział działki za pomocą bryły domu

Przy planowaniu zagospodarowania działki budowlanej należy pamiętać, że dom nie musi wcale stanowić jej centralnego punktu. Przy pomocy budynku można w wygodny sposób podzielić działkę na część frontową, tylną oraz boczną i każdej z nich nadać odpowiednie funkcje.

Dodatkową opcją na podział działki jest bryła garażu – jeśli jest on wolnostojący, to można za jego pomocą osłonić bok domu i w połączeniu z częścią frontową stworzyć patio. Z kolei chowając, go w tyle można wykorzystać jego ściany do podkreślenia wnętrza ogrodu.

Planowanie stref

Choć wydawać by się mogło, że ten etap należy do jednego z ostatnich podczas budowy własnego domu, to wyznaczenia strefy gospodarczej, ogrodzeń i zakresu ogrodu powinno się dokonać już na etapie tworzenia planu zagospodarowania działki. Umożliwi to dokładne zaplanowanie całej dostępnej przestrzeni.