Z czego wykonać przydomowy taras?

Nowoczesne technologie pozwalają nam na budowanie i wykańczanie domów na bardzo wiele sposobów, o których kiedyś nawet byśmy nie śnili. Szklane elewacje, tynki strukturalne, które wyglądają jak piaskowiec, syntetyczne posadzki, które wyglądają jak marmur. A jakie mamy możliwości, by estetycznie wykończyć przydomowy taras?

taras

Szeroki wybór materiałów

Podstawą każdego tarasu jest zwykle wylewka betonowa. Bardzo rzadko wykorzystuje się inne rozwiązania. Nawierzchnię i dekorację tarasu możemy wykonać z różnego rodzaju materiałów, które są odporne na czynniki zewnętrzne. Na rynku dostępne są płytki ceramiczne, gresowe, które są odporne na wilgoć i mróz. Tarasy wykonuje się także z kamienia sztucznego i naturalnego. Kolejnym materiałem wykorzystywanym do budowy tarasu jest drewno naturalne oraz coraz popularniejsze deski WPC, czyli deski kompozytowe. To najlepsze rozwiązanie, ponieważ zarówno drewno, jak i jego kompozytowy odpowiednik wygląda bardzo naturalnie, a taras jest zwyczajnie przyjemny w użytkowaniu, można po nim chodzić boso.

Drewno naturalne

W Polsce coraz większą popularnością cieszy się drewno egzotyczne, które wykorzystywane jest także do wykonywania elewacji, barierek przy tarasach i balkonach oraz do dekoracji wewnątrz domów, mieszkań. Drewno egzotyczne zawiera duże stężenie naturalnych olejów, przez co jest gęste i odporne na destrukcję biologiczną. Drewno takie ma ścisłą strukturę i posiada gładką powierzchnię. Jest znacznie trwalsze niż na przykład nasza rodzima sosna. Możemy wybierać z szerokiej palety kolorów, dopasowując nasz taras do architektury domu. Z oczywistych względów na otwarty taras częściej wybieramy drewno w ciemniejszym odcieniu, a na zadaszony możemy sięgnąć, chociażby po modrzew syberyjski. Szeroką gamę desek tarasowych znajdziemy na stronie firmy Global Biznes z Warszawy, która posiada w swojej ofercie drewno egzotyczne z dalekich stron świata.

Deski kompozytowe WPC

Doskonałą alternatywą dla desek drewnianych są deski kompozytowe WPC, które produkowane są z pyłu drzewnego i polietylenu. Układane są na legarach, które umieszcza się bezpośrednio na wylewce betonowej. Nie ma konieczności stosowania izolacji pod taras z kompozytów. Poza łatwym montażem ich zaletą jest brak konieczności impregnacji. Drewno naturalne należy raz do roku olejować, by zachowało swoje właściwości, nie ulegało czynnikom biologicznym i było odporne na czynniki atmosferyczne. Deski kompozytowe WPC do złudzenia przypominają naturalne, ryflowane drewno. Występują w różnych odcieniach, w tym w modnym od pewnego czasu antracycie. Przykłady idealnych desek tarasowych znajdziemy tutaj. Dobierzemy do nich również deski elewacyjne, by stworzyć spójną całość. Deski montowane są na specjalnie zaprojektowane klipsy montażowe. Wykończenie tarasu stanowią listwy cokołowe, kątowniki i zaślepki.