Wytrzymałe, czyli jakie? Z jakich materiałów powinno być wykonane wiadro budowlane?

Oczywiście owo wzmiankowane w tytule niniejszego artykułu wiadro potraktujmy jedynie jako asumpt do podjęcia dyskusji na temat różnego rodzaju pojemników stosowanych w budownictwie przy wykonywaniu pewnych ręcznych prac. Mimo powszechnego postępu technologicznego w budownictwie, szczególnie w zakresie mechanizacji, ciągle jeszcze niezbędne są tutaj ręce człowieka i różne, służące mu, pomocnicze akcesoria.

Same narzędzia na budowie nie wystarczą

Najpewniej większość ludzi ma jako taką ogólną orientację o tym, jak przebiega tradycyjna budowa na tych jej etapach, na których nie można już stosować maszyn budowlanych i jakiego sprzętu pracownik budowlany tam używa. Każdy jednym tchem umie tutaj wymienić narzędzia bezpośredniego użytku, a więc kielnie, czerpaki do zapraw, młotki i łaty murarskie, piony, poziomnice, warstwomierze. W dalszej fazie budowy będą z pewnością potrzebne jeszcze różnego rodzaju pace, pędzle, wałki malarskie, pistolety natryskowe i jeszcze kilka innych ręcznych narzędzi. W czym jednak przewozić i przenosić zaprawy, kleje i farby? Te ostatnie od biedy można jeszcze nosić w fabrycznych wiaderkach, chociaż zazwyczaj nie są one zbyt wytrzymałe i należy je raczej traktować jako jednorazówki. Już do transportu zapraw, znacznie przecież cięższych niż farby, taki sprzęt nie będzie się nadawał. W tym przypadku będziemy musieli się posłużyć profesjonalnymi, znacznie trwalszymi pojemnikami, takimi jak taczki, kastry czy wiadra budowlane,  o których sporo cennych informacji uzyskaliśmy, przeglądając stronę internetową firmy BUDO-PLAST z Bydgoszczy.

Dlaczego na budowie należy posługiwać się pojemnikami o zwiększonej trwałości i z jakich materiałów powinny one być wykonane?

Powiedzieliśmy wcześniej, że zaprawy murarskie są bardzo ciężkie, dlatego należy je transportować w pojemnikach o znacznej wytrzymałości. Nie jest to jednak jedyny kłopot. O ile mieszanie czy nabieranie farb jest operacją dosyć łagodną, a miękkie pędzle czy wałki nie naruszają struktury wiaderka, to zupełnie inaczej jest z zaprawami czy klejami murarskimi. Do ich wymieszania należy zużyć znacznie więcej energii, co nie tylko przy użyciu mechanicznych mieszadeł, ale i zwykłych kielni czy łopat może w znacznym stopniu uszkadzać powierzchnie pojemników, w których się one znajdują. Uszkodzone wiadra czy też kastry (skrzynie) budowlane nie tylko mogą powodować materiałowe straty, lecz stają się też niebezpieczne dla zdrowia pracownika. Dawne, wykonywane z drewna lub metalu kastry murarskie są ciężkie, a więc i niewygodne; podobnie jest z metalowymi wiadrami budowlanymi. Rozwiązaniem są tutaj stosunkowo lekkie tworzywa sztuczne. Przy zastosowaniu jednorodnej mieszanki skomponowanej ze starannie dobranej grupy syntetycznych tworzyw otrzymujemy bardzo trwałe, a przy tym lekkie pojemniki budowlane różnego rodzaju i kształtu. Klasycznym przykładem takich pojemników są wiadra i kastry budowlane wykonane z mieszanki LDPE, a rynek oferuje je w kilku różnych kształtach i pojemnościach.

Nie wykluczając żadnej opcji, w konkluzji naszego artykułu możemy powiedzieć, że pojemniki budowlane należy produkować z materiałów lekkich i trwałych.

śr. ocena 5 / głosów 6