Kiedy warto zdecydować się na budowę pompowni ścieków?

Pompownie ścieków w przydomowych oczyszczalniach mają za zadanie odprowadzanie wód opadowych, drenażowych i roztopowych oraz ścieków gospodarczych. Są wykorzystywane nie tylko przez mieszkańców domów jednorodzinnych, ale i przez wspólnoty mieszkaniowe czy właścicieli ośrodków wypoczynkowych. Kiedy warto zdecydować się na budowę przydomowej pompowni ścieków?

pompownia

Alternatywa dla systemów grawitacyjnych

Bardzo często pompownie ścieków budowane są w gospodarstwach położonych daleko od głównych sieci kanalizacyjnych. Sprawdzają się wszędzie tam, gdzie z różnych względów nie można zastosować systemów grawitacyjnych oraz miejscach, w których problemem jest wysoki poziom wód gruntowych. Za sprawą odpowiedniego mechanizmu pompownia podnosi poziom ścieków, tak aby mogły one grawitacyjnie odpływać do oczyszczalni. Pompownie pozwalają na skanalizowanie terenu i to bez konieczności wykonywania głębokich wykopów. Projektowaniem i zakładaniem takich pompowni zajmują się wyspecjalizowane w tym firmy, takie jak na przykład firma Inwap Sp. z o.o.

Na każdym rodzaju terenu

Poza tym pompownie ścieków umożliwiają wykonanie kanalizacji na terenach górzystych i pagórkowatych. To również szansa na stworzenie kanalizacji obiektów o niskiej zabudowie, a więc tuneli i piwnic. Sprawdzają się w przypadku obiektów oddalonych od głównych kolektorów kanalizacyjnych. Ułatwiają ponadto odprowadzanie ścieków z terenu o nierównomiernym napływie. Co ciekawe, pompownie ścieków są dobrym rozwiązaniem nie tylko na terenach wiejskich, ale i miejskich czy w tzw. zabudowie rozproszonej. Budowa pompowni powinna być uzależniona przede wszystkim od tego, jaka wydajność jest potrzebna w danym przypadku. Wyróżnia się urządzenia jedno-, dwu- lub nawet trzypompowe.

Indywidualne dopasowanie

Parametry budowanej pompowni zależą w dużej mierze od indywidualnych potrzeb oraz doboru odpowiednich podzespołów, które są obecne na rynku. Każda pompownia składa się jednak z kilku podstawowych elementów. Są to zbiorniki betonowe bądź polietylenowe, pompa (lub kilka pomp), armatura z orurowaniem oraz układ sterujący. W przypadku  dużej ilości ścieków warto postawić na pompownię  dwoma lub trzema pompami (tylko dla specjalnych wymogów). Mogą być one również wyposażone hydraulikę do swobodnego przepływu ścieków lub wirniki rozdrabniające. Coraz więcej firm oferuje pompy ścieków na zamówienie. Niektóre  z nich posiadają systemy mieszania lub napowietrzania, których zadaniem jest zlikwidowanie nieprzyjemnych zapachów oraz usuwanie złogów, co zapewnia pompowni bezawaryjną pracę.