Walory uzbrojonych działek budowlanych

Zakup działki budowlanej to pierwszy krok w realizacji naszych marzeń o własnym domu. Podejmując decyzję dotyczącą działki, musimy zwracać uwagę na wiele szczegółów, począwszy od jej lokalizacji, wielkości, kształtu czy sąsiedztwa, po uzbrojenie. I choć działki uzbrojone więcej kosztują, to w perspektywie wydatków na dokonanie przyłączy na działce nieuzbrojonej, większa cena może okazać się tylko pozorna.

Kupujesz, załatwiasz formalności, budujesz

Przede wszystkim zakup działki uzbrojonej zdejmuje z naszych barków wiele obowiązków i ponoszenia dodatkowych opłat. Doprowadzenie przyłączy na działkę łączy się ze sporą ilością formalności do załatwienia, które opóźnią rozpoczęcie faktycznej budowy. Nie mając potwierdzenia od dostawcy mediów, że istnieje możliwość uzbrojenia działki absolutnie nie możemy zacząć budowy. Po sfinalizowaniu transakcji zakupu działki uzbrojonej dużo łatwiejsze jest uzyskanie pozwolenia na budowę. W zasadzie od razu po jego uzyskaniu, przystępujemy do rozpoczęcia prac budowlanych.

Możliwość uzbrojenia = możliwość problemów

Działki uzbrojone są tylko pozornie droższe od tych, które są pozbawione dostępu do mediów. Sugerowanie się niższą ceną działek nieuzbrojonych może nam przysporzyć nie lada problemów.

Niektóre oferty sprzedaży działek używają określenia „możliwość uzbrojenia”. Oznacza to, że na działce nie zostały wykonane przyłącza, ale istnieje możliwość doprowadzenia mediów siłami i kosztami inwestora. A te mogą być znaczne, może się okazać, że jest to wręcz nieopłacalne finansowo, a koszt podłączenia mediów przekroczy wartość gruntu. Szczególne trudności mogą pojawić się w przypadku braku podłączenia do wodociągów – przyłączenie działki to tylko kwestia zgłoszenia, ale jeśli konieczne będzie przedłużenie nitki wodociągu, to cała procedura będzie wymagała sporej ilości dokumentacji i pozwoleń, i potrwa dość długo.

Także brak drogi dojazdowej do domu będzie oznaczać wydatki. Przekonamy się o tym dość szybko w trakcie deszczowej lub śnieżnej pogody, kiedy błotniste lub nieodśnieżone tereny nie pozwolą nam wyjechać z domu własnym autem.

Decydując się na zakup działki, warto postawić na profesjonalnych sprzedawców czy deweloperów, którzy jasno precyzują, jakie uzbrojenie posiadają ich działki, gwarantują to umową i nie ma mowy o ewentualnych nieprzyjemnych niespodziankach. Przedstawiciele firmy sprzedającej działki pod Szczecinem, na Osiedlu Nowy Horyzont, mówią wprost:

Wszystkie działki są uzbrojone w media: prąd, gaz ziemny, wodę, a także kanalizację. Ponadto Osiedle Nowy Horyzont wyposażone jest w bardzo dobrze przygotowaną sieć dróg wewnątrzosiedlowych oraz nowoczesny system oświetleniowy.

Podsumowując, samodzielne doprowadzenie wszystkich mediów jest możliwe, jednak może się to okazać czasochłonne i finansowo niekorzystne. Dlatego warto nieco więcej zainwestować w zakup działki uzbrojonej.

śr. ocena 5 / głosów 5