Wady i zalety dachówek betonowych

Na pierwszy rzut oka, zwłaszcza z dalszej odległości, dachówki betonowe niewiele różnią się od dachówek ceramicznych. Ich kształty są do siebie podobne, układa się je na dachach skośnych o odpowiednim nachyleniu. Są jednak między nimi pewne różnice, które postaramy się omówić w niniejszym artykule, by przybliżyć specyfikę dachówek betonowych.

dachowki-betonowe

Produkcja dachówek betonowych

Podstawowym składnikiem do produkcji dachówek betonowych jest cement portlandzki, dlatego dachówki tego typu nazywa się również dachówkami cementowymi. Z cementu, piasku, wody i specjalnych dodatków przygotowywana jest mieszanka, która konsystencją przypomina gęstą zaprawę murarską. Dodaje się do niej także barwniki w postaci sypkich pigmentów. Mieszanka jest całkowicie neutralna dla środowiska naturalnego. Zwolennicy dachówek wyłącznie ceramicznych podkreślają, że są one wykonywane z naturalnej gliny, która nie jest szkodliwa dla otoczenia. Z dachówkami betonowymi jest dokładnie tak samo, ponieważ cement produkowany jest z wapieni, margli oraz gliny właśnie. Z gotowej masy na taśmach produkcyjnych formowane są dachówki. Masa nałożona na palety rozprowadzana jest za pomocą wałka z łopatkami, następnie trafia pod tak zwaną wygniatarkę, która nadaje dachówkom kształt. Wilgotne jeszcze dachówki pokrywane są gruntującą farbą akrylową, a następnie trafiają do komór suszących. Następnie malowane są zgodnie z kolorami katalogowymi danego producenta.

Charakterystyka dachówek betonowych

Dachówki cementowe często niesłusznie uznawane są za najcięższy rodzaj pokrycia dachowego, tymczasem cięższe są dachówki ceramiczne. Metr kwadratowy dachówek cementowych może ważyć niemalże dwa razy mniej od ceramicznych, oczywiście w zależności od modelu i kształtu. Lżejsze są dachówki proste, do wykonania których wykorzystuje się mniejszą ilość surowców. Dachówki betonowe muszą spełniać bezpiecznie swoją funkcję, w związku z czym muszą być tak samo wodoodporne i mrozoodporne jak dachówki ceramiczne. Niewątpliwym plusem dachówek cementowych jest cena – dowiadujemy się w firmie AMBIT z Gdańska. W parze z niższą ceną idzie jednak krótszy okres gwarancji, którego producent udziela na swoje produkty. Żywotność dachówek ceramicznych określa się na dłuższą. Jeśli więc możemy sobie na to pozwolić, wybierzmy dachówkę ceramiczną.