Układ hydrauliczny w pompowni kompaktowej

Jeżeli nasz dom jest usytuowany w takim miejscu, że niemożliwe jest grawitacyjne odprowadzanie ścieków do wspólnego systemu kanalizacji. Co możemy w tej sytuacji zrobić? Najlepszym sposobem jest tutaj zainstalowanie przydomowej przepompowni ścieków. Taka przepompownia potrafi przetransportować ścieki na sporą odległość, podnosząc je przy tym na dużo wyższy poziom.

Elementy pompowni kompaktowej

Główne elementy kompaktowych pompowni to zbiornik, pompy wirowo-wyporowe i armatura hydrauliczna. Jeśli chodzi o zbiorniki, to są one zwykle dostępne w dwóch podstawowych kształtach dna zbiornika: klasyczne dno walcowe i specjalne dno stożkowe, które zapobiega osadzaniu się części stałych w zbiorniku i zwiększa rotację ścieków. Zbiorniki te mają niewielką wagę, konstrukcję odporną na ciśnienie gruntu i nie przepuszczają wód gruntowych, co umożliwia ich  bezpieczne zakopywanie w ogródkach przydomowych na terenie posesji.

– Zbiorniki z dnem stożkowym cieszą się coraz większą popularnością – mówi nam przedstawiciel producenta Inwap z Brzegu. – W pompowniach kompaktowych stosujemy do ścieków komunalnych pompy naszej własnej produkcji, a także pompy innych firm polskich i zagranicznych do wód opadowych i drenażowych.

Co jest najważniejsze w pompowni kompaktowej?

Najważniejsza jest tutaj oczywiście pompa, która powinna posiadać wysokiej klasy rozdrabniacz. Konstrukcje tego typu są na tyle cenne, że firmy produkujące elementy pompowni kompaktowych decydują się na ich opatentowanie.  Dzięki temu możemy mieć pewność, że pozwalają na jego długą i niezawodną pracę. Mają za zadanie rozdrabnianie frakcji stałych i mieszanie ścieków, co zapobiega opadaniu zawiesiny na dno zbiornika. Rozdrabniacz ułatwia także napowietrzanie ścieków, co ogranicza ich występujące w nich procesy gnilne. Gdy wybieramy pompę, warto zwrócić uwagę, jak długo może ona pracować w maksymalnym zanurzeniu, tzw. „suchobiegu” bez ryzyka uszkodzenia ich elementów. Dobrym rozwiązaniem, którego zdecydowanie nie znajdziemy we wszystkich urządzeniach tego typu, jest szybkozłącze hydrauliczne umożliwiające obsługę pompy i armatury zwrotnej i zaporowej z poziomu gruntu. Eliminuje to konieczność wchodzenia do zbiornika w przypadku potrzeby przeprowadzenia jakichkolwiek prac przy pompie. To rozwiązanie umożliwia zastosowanie specjalnej prowadnicy ułatwiającej osadzanie pompy bez konieczności zanurzania rąk w ściekach.