Jaki typ parkietu najlepiej sprawdzi się w mieszkaniu?

Parkiety to wyjątkowo trwałe i piękne podłogi, które nadają wnętrzu elegancji. Można wybierać spośród wielu typów parkietów, a każdy z nich nadaje się do nieco innych zastosowań i spełnia inne potrzeby użytkowników. Jakie są dostępne typy parkietów i których z nich będzie doskonały w mieszkaniu? Oto przewodnik po typach parkietów nadających się do warunków domowych.

Zalety parkietów

Parkiety zdobiły kiedyś wnętrza pałacowe. Dziś trafiają nie tylko na salony, ale i „pod strzechy”, jednak zachowały rolę reprezentacyjną. Mają wszystkie zalety podłóg drewnianych – są piękne, dostępne w wielu odcieniach i stanowią trwałe podłoże, które przy odpowiedniej pielęgnacji przez lata nie straci swojej świetności i dystyngowanego uroku.

Wybór parkietów jest szeroki pod względem rodzajów drewna, ale też sposobu układania i rozmiarów klepek – mówi specjalista z firmy Profi-Parkiet.W naszej ofercie dostępne są: tafle trójwarstwowe, intrajsowane, bordure, mozaika pałacowa, mozaika zwykła, klepka parkietowa, piękne parkiety z wędzonego dębu i przemysłowe.

Pałacowy rodowód sprawia, że wiele osób odrzuca myśl o parkiecie w zwykłym mieszkaniu – niesłusznie! Może on stanowić domową posadzkę do codziennego użytku. Ważne jednak, aby wybierać z głową.

Jaki parkiet do mieszkania?

Pomieszczenia w naszych domach są mniejsze niż te, na potrzeby których tworzono kiedyś parkiety. Dziś powstają nowe ich typy, które pasują do niewielkich wnętrz. Decydując się na parkiet do mieszkania, warto mieć na uwadze, że im mniejszy metraż, tym spokojniejszy powinien być wzór. Sprawdzi się tu klasyczna jodełka, w odróżnieniu od złożonych mozaik. Dodatkowo klepki mozaiki są cieńsze, co daje małe możliwości renowacji.

Jeżeli zależy nam na optycznym powiększeniu pomieszczenia, można zdecydować się na parkiet przemysłowy – jego długie i wąskie klepki nadają wnętrzu przestronności i lekkości, a ich regularny i maksymalnie prosty układ jeszcze wzmacnia ten efekt.

Podczas poszukiwań parkietu do domu trzeba mieć na uwadze to, że wnętrza mieszkalne są stale eksploatowane. Muszą nie tylko dobrze się prezentować, ale znosić codzienne chodzenie, nacisk mebli, nasłonecznienie, a w niektórych domach – zarysowania podczas dziecięcych zabaw. Dlatego im twardszy i bardziej odporny mechanicznie gatunek drewna, tym lepiej. Zawsze warto dodatkowo zabezpieczyć powierzchnię lakierem ochronnym, który spowolni niszczenie mechaniczne i odbarwianie pod wpływem UV. Jeżeli łączymy różne typy drewna, powinny mieć one porównywalną twardość, aby podłoga się nie wypaczała. Warto też pamiętać, że profesjonalny montaż parkietu to połowa sukcesu – niedbale położony będzie szybko niszczał i narażał użytkowników na koszty.