Sztuka wyboru. Okna drewniane, czy plastikowe?

Zakup nowych okien to zadanie niełatwe. Dylemat sprowadza się przeważnie do wyboru między modelami drewnianymi i plastikowymi.

Współczesna branża okienna ma niewiele wspólnego z tą, jaką znaliśmy przed laty. Bogactwo asortymentu może przyprawić o ból głowy znawców tematu, co dopiero mówić o zwykłych ,,Kowalskich”. Dostępne zestawy okienne cechują się wysokimi walorami jakościowymi – szczelnymi okuciami, wytrzymałymi szybami i świetnymi parametrami akustycznymi. Prawda ta dotyczy zwłaszcza okien drewnianych, które w okresie PRL-u kojarzyły się z konstrukcjami słabymi i niesolidnymi. Stereotyp lichego drewna dawno jednak przeminął. Dziś królują najlepsze jakościowo gatunki, zapewniające wysokie walory użytkowe.

Styl i estetyka

Okna to ważny element wyposażenia domu. Nie tylko pod względem praktycznym, ale też estetycznym. Modele okien drewnianych świetnie współgrają z ,,ciepłymi”, domowymi pomieszczeniami. Nawiązują do klasyki i naturalności, czyniąc otoczenie przyjaznym dla jego mieszkańców. W oknach tego typu łatwo o ingerencje stylistyczne – wybarwienia, czy ozdoby w postaci rzeźb i łuków. To zupełnie inaczej niż w przypadku okiem plastikowych, które ograniczają pole stylistycznego manewru i pasują głównie do chłodnych, minimalistycznych pomieszczeń.

Cechy wytrzymałościowe

Dobre okno, to okno wytrzymałe. Tylko taka konstrukcja będzie nam służyć latami. Czy drewno może być materiałem solidnym? Oczywiście! Mało tego – efektywnie chroni przed ogniem. Właściwie dobrane warstwy izolacyjne powodują, że drewniane ramy spalają się wolno, nie ulegając gwałtownemu niszczeniu. To istotna różnica w stosunku do plastiku, który ma tendencje do odkształceń i wyginania w wysokich temperaturach. Co więcej, każda poważniejsza usterka plastikowej ramy wiąże się z koniecznością wymiany całego okna. Niedoskonałości ram drewnianych możemy natomiast dość łatwo zatuszować.

Ekologiczność i energooszczędność

Ekorozwiązania są dziś w modzie. Chodzi zarówno o ekologię, jak i ekonomię. Okna energooszczędne – o dobrym współczynniku przepuszczalności ciepła – występują zarówno w wersjach z drewna, jak i plastiku. Drewno jest jednak bezkonkurencyjne w kwestii ekologiczności materiału. To surowiec naturalny, w pełni odnawialny i podlegający rozkładowi biologicznemu. Absorbuje i oddaje wilgoć, regulując atmosferę pomieszczeń. Nie przyciąga też dużych ilości kurzu, pyłów i brudu, a przez to nie prowadzi do rozwoju bakterii.

Werdykt?

Przy wyborze okien powinniśmy kierować się własnymi preferencjami i zdrowym rozsądkiem. Ostatnimi czasy swoisty renesans przechodzą okna drewniane. To pozytywne zjawisko pokazujące, że dawne stereotypy odeszły w zapomnienie. Dziś, drewno to synonim klasy i luksusu. Zestawy okienne z tego materiału są przeważnie nieco droższe, choć niewątpliwe warte swojej ceny. Wiele renomowanych firm oferuje właśnie okna drewniane, bądź warianty mieszane, np. drewniano-aluminiowe. Tego typu rozwiązania znajdziemy m.in. w ofercie renomowanej marki ,,Urzędowski”.