Systemy rynnowe – podział i charakterystyka

Sprawny system rynnowy jest niezbędny, by zapewnić bezpieczeństwo i trwałość dachu. W skład systemu rynnowego wchodzi nie tylko orynnowanie, ale także rury spustowe, haki mocujące, czyszczaki usuwające zanieczyszczenia oraz inne elementy. Poznaj rodzaje rynien i wybierz odpowiednie dla Twojego domu.

Wybór materiału

Systemy rynnowe wykonuje się głównie z PCW, stali, aluminium i cynku-tytanu. Rynny z PCW są najtańsze i można je kupić nawet w marketach budowlanych. PCW jest odporne na czynniki atmosferyczne i nie trzeba go konserwować. Trzeba jednak pamiętać, że rynny z tworzywa sztucznego rozszerzają się i kurczą  pod wpływem temperatury (reagują na ciepło i mróz), dlatego konieczne jest precyzyjne zwymiarowanie systemu z uwzględnieniem rozszerzalności materiału. Systemy z PCW montuje się za pomocą złączek lub kleju i łączy na woski. Cały proces jest nieskomplikowany i może go wykonać nawet amator. Trwałość rynien PCW to około 50 lat.

Jeżeli wybierzemy rynny z blachy stalowej ocynkowanej, musimy liczyć się ze zwiększeniem wydatków o ok. 25% – w porównaniu z rynnami PCW, natomiast zakup systemu z aluminium i cynku-tytanu to zwiększenie wydatków aż o 75%. Jednak ich trwałość jest znacznie dłuższa – sięgając od 100-120 lat. Rynny ze stali i aluminium pokrywa się kolorową powłoką z tworzywa sztucznego lub farby. Ta warstwa ochronna (polimer albo farba) zabezpiecza metalowy rdzeń przed czynnikami atmosferycznymi, wodą i promieniowaniem UV. W przypadku blachy cynkowo-tytanowej, warstwa ochronna wytwarza się samoistnie, ponieważ blacha pokrywa się patyną. Pamiętaj, że im grubszy będzie metalowy rdzeń rynny i zewnętrzna warstwa ochronna, tym lepiej. Orynnowanie metalowe mocuje się za pomocą spoiwa, uszczelniaczy dekarskich, złączek albo poprzez lutowanie poszczególnych elementów.

Dostosowanie parametrów systemu rynnowego do powierzchni dachu

Zanim wybierzesz właściwy system rynnowy, musisz wiedzieć, ile i jakie rynny spustowe musisz kupić. Aby to określić, należy zmierzyć efektywną powierzchnię dachu.

Jak radzi specjalista ze Scala Plastic –producenta systemów rynnowych – Jeśli dach ma powierzchnię mniejszą niż 50 m2, wystarczą rynny o średnicy 100 mm i rury spustowe 75-80 mm. Do dachu średniego – o powierzchni 50-100 m2 – stosuje się rynny o średnicy 125 mm i rury o średnicy 90 mm. Natomiast na dużych dachach (powyżej 100 m2) montuje się orynnowanie o średnicy 150 lub 190 mm oraz rury spustowe 110-120 mm.

Powyższe wymiary są oczywiście tylko szacunkowe i mogą ulec modyfikacji, dlatego, przed zakupem, najlepiej skonsultować się z fachowcami, którzy pomogą nam dobrać rozwiązanie odpowiednie do naszych potrzeb.