Sprzątanie po remoncie. Etapy postępowania

Jeśli spełniłeś marzenie o wykonaniu remontu w swoim domu czy mieszkaniu, zanim zaczniesz cieszyć się nowym wnętrzem, czeka Cię jeszcze nie lada zadanie pod tytułem „sprzątanie”! Niewiele osób wie, że sprzątanie po remoncie dzielimy na poszczególne etapy, dzięki którym cały proces może odbyć się szybko i sprawnie. Jak sprzątać po remoncie? Poniżej znajdziesz kilka wskazówek!

sprzątanie po remoncie

Przygotowanie do sprzątania

Zanim przejdziemy do poszczególnych etapów sprzątania po remoncie, warto przygotować sobie wcześniej niezbędny sprzęt i akcesoria. W zależności od stopnia zabrudzenia, należy wyposażyć się w odkurzacz (jeśli mamy taką możliwość – warto, aby był przemysłowy), szczotkę z szufelką, mokre ściereczki, mop oraz podstawowe środki do czyszczenia, m.in. płyn do okien i podłóg. Jeżeli remont obejmował także malowanie ścian, warto także zakupić rozpuszczalnik (szczególnie, jeśli pojawiła się szansa, że mimo zabezpieczenia powierzchni, w którymś miejscu mogła kapnąć z pędzla farba). Warto mieć również rękawiczki, aby ochronić swoje dłonie i paznokcie przez zabrudzeniem czy ewentualnym zniszczeniem. Jeśli nie mamy czasu ani ochoty na sprzątanie po remoncie, wiele firm robi to w szybki i profesjonalny sposób, np. EPS Gdańsk.

Etap pierwszy – sprzątanie na sucho

Podstawowa zasada sprzątania po remoncie dotyczy rozpoczęcia tego przedsięwzięcia „na sucho”. Należy kilkakrotnie odkurzyć powierzchnie, aby w szybki sposób pozbyć się z nich kurzu i pyłu. W innym przypadku, ich spore ilości w połączeniu z wodą stworzą nam w mieszkaniu istny armagedon. Aby poradzić sobie z najbardziej uporczywym kurzem i pyłem, warto wypożyczyć na czas sprzątania odkurzacz przemysłowy. Ma on o wiele większą moc od standardowych, domowych odkurzaczy i dzięki niemu szybko wyczyścimy podłogi i ściany. Odkurzając, pamiętajmy o kierunku – zawsze odkurzamy od góry do dołu, nigdy odwrotnie. Prace zaczynamy więc od sufitów, stopniowo kierując się ku dołowi – cały pył i kurz, który opadnie na ziemię, odkurzymy na samym końcu. Warto zwrócić uwagę na to, że kurz i pył po remoncie dość długi unosi się w powietrzu, więc odkurzanie powinniśmy powtórzyć kilkakrotnie.

Etap drugi – sprzątanie na mokro

Jeśli jest już za nami kilkakrotne odkurzanie, pora na mycie powierzchni na mokro. W tym celu używamy szmatek i gąbek, które w szybki sposób chłoną wodę. Pozwoli nam to zapobiegnąć rozmazywaniu brudu. Należy tutaj zaznaczyć, że jeśli podczas remontu malowaliśmy ściany, nie powinniśmy ich myć na mokro. Trzeba odczekać około 30 dni, aż powłoka malarska ulegnie sezonowaniu. Jeśli jednak nie malowaliśmy ścian, je także po remoncie należy umyć na mokro, ale robiąc to delikatnie i stosując minimalne ilości wody i detergentów, aby nie uszkodzić powłoki farby. Mycie na mokro obejmuje również mycie podłóg, łącznie z listwami przypodłogowymi i posadzką, zwracając uwagę na materiał, z którego jest wykonany. W przypadku terakoty nie będzie większego problemu, ponieważ płytki nie wymagają specjalistycznych środków ostrożności, jednak przy drewnie należy już ją zachować – myć je delikatnie i używając odpowiednich środków do nich przeznaczonych.

śr. ocena 0 / głosów 0