Sposób wykorzystania systemu rekuperacji w mieszkaniu

Uczucie zmęczenia, bóle głowy, choroby dróg oddechowych – tak mogą wyglądać skutki obcowania ze szkodliwymi substancjami i związkami znajdującymi się w powietrzu, takimi jak dwutlenek węgla i para wodna. Brak prawidłowej wentylacji w mieszkaniu może stanowić zagrożenie nie tylko dla nas samych, ale również dla całego domu. Jednym ze sposobów na skuteczną wentylację jest wykorzystanie systemu rekuperacji.

W jaki sposób dział system rekuperacji?

Rekuperacja jest systemem nawiewno-wywiewnym z odzyskiem ciepła. Opiera się on na działaniu rekuperatora – urządzenia, które pozwala na ogrzanie chłodnego powietrza napływającego z zewnątrz przez ciepłe i zużyte powietrze.

Czerpnia ustawiona na zewnątrz budynku pobiera do wewnątrz świeże powietrze i przy użyciu kanałów wentylacyjnych transportuje je do centrali wentylacyjnej. Powietrze przechodzi przez filtr i trafia do wymiennika ciepła, gdzie w okresie zimowym jest podgrzewane, a latem chłodzone. W centrali znajduje się wentylator, w którym odbywa się przepływ powietrza do specjalnych kanałów, które rozprowadzają powietrze po całym budynku.

Kratki wywiewne zaciągają zużyte powietrze z pomieszczenia, które kierowane jest kanałami do centrali, gdzie za pomocą wentylatora wyciągowego odbywa się jego transport – przez filtr do rekuperatora. W wymienniku odbywa się odebranie ciepła lub zimna z powietrza, które, zużyte, kanałami jest kierowane do wyrzutni kierującej go na zewnątrz budynku.

Jakie są zalety stosowania systemu rekuperacyjnego w mieszkaniu?

Wykorzystanie systemu rekuperacji w mieszkaniu ma kilka istotnych zalet, wśród których można wymienić:

  • stały dopływ świeżego powietrza,
  • oszczędność energii cieplnej zużywanej do ogrzewania,
  • redukcję nieprzyjemnych zapachów, dwutlenku węgla, pary wodnej i kurzu,
  • eliminację hałasu i przeciągu,
  • filtrowanie powietrza i likwidacja problemów alergicznych dróg oddechowych.

Rekuperacja zapewnia świeże i filtrowane powietrze przez cały rok we wszystkich pomieszczeniach mieszkaniowych. Dzięki temu można uzyskać o wiele większy komfort niż w domach z wentylacją grawitacyjną – podsumowuje ekspert firmy Klima-Premium, która specjalizuje się w serwisie klimatyzacji oraz montażu systemów rekuperacji, wentylacji i pomp ciepła.