Skąd wziąć zasilanie budując dom jednorodzinny?

Budowa domu jednorodzinnego wymaga zaopatrzenia w energię elektryczną. Dla prowadzenia robót niezbędny okaże się zarówno prąd jednofazowy, jak i trójfazowy. Tylko wówczas wszystkie narzędzia i większe maszyny budowlane będą działały bez przeszkód. O jakie źródło zasilania energią elektryczną warto zadbać, planując domowe prace budowlano-remontowe? Najpopularniejsze rozwiązania prezentujemy Państwu poniżej.

agregat prądotwórczy

Energię elektryczną na działce budowlanej możemy zapewnić sobie na kilka sposobów. Najczęściej, prąd jest pobierany bezpośrednio z sieci elektroenergetycznej bądź agregatu prądotwórczego. Niektórzy praktykują też inne rozwiązania, np. zaopatrywanie się w prąd od sąsiada. Taka droga na skróty może jednak nieść ze sobą bardzo poważne konsekwencje.

Sąsiad pomoże… Czy aby na pewno?

Sąsiedzki prąd mieszkalny jest o wiele tańszy od budowlanego. Korzystanie z jego dobrodziejstw wydaje się zatem niezwykle kuszące. Należy jednak pamiętać, że takie rozwiązanie jest niezgodne z prawem. Decydując się na nie, ryzykujemy otrzymaniem kary finansowej. Narażony zostaje również sam sąsiad, który może zostać oskarżony o bezprawne odsprzedawanie energii. Nieco bardziej dyskusyjne pozostają sytuacje, w który sąsiad prowadzi równoległe prace budowlane i korzysta z prądu budowlanego. I wówczas zapożyczanie energii budzi jednak spore kontrowersje, zatem nie warto się na nie decydować. Nie tylko ryzykujemy pod względem prawno-finansowym, ale też uzależniamy swoją budowę od życzliwości drugiej osoby. A z tą na dłuższą metę bywa przecież różnie…

Prąd z sieci elektroenergetycznej

Wykorzystanie prądu z sieci elektroenergetycznej jest legalne. Dokonuje się go przy pomocy zakładu energetycznego – za jego pełną wiedzą i przyzwoleniem. Przyłącze jest wykonywane na nasz koszt z linii napowietrznej bądź kablowej, ewentualnie ze skrzynki przyłączeniowej. Niestety, rozwiązanie tego typu niesie ze sobą pewne istotne wady. Przede wszystkim, przyłącze musi przejść odbiór zakładu energetycznego. Skutkuje to dość długim procesem formalnym. Prowizoryczne doprowadzenie prądu na plac budowy może trwać miesiąc, choć w skrajnych przypadkach spełnienie wszystkich wymogów rozciąga się na całe lata. Pewną niedogodność stanowią także koszty – taryfa budowlana jest z reguły dwa razy droższa w zestawieniu z docelową (tą, z której będziemy korzystać po zamieszkaniu w danym domu).

Profesjonalne agregaty prądotwórcze

Agregat prądotwórczy to cenna alternatywa dla standardowej sieci elektroenergetycznej. Nabycie agregatu – podobnie jak przyłączenie prądu z sieci – nie zawsze jest tanie, jednak ewentualne koszty możemy zniwelować decydując się na wypożyczenie sprzętu. Okazyjną ofertą wypożyczenia agregatów prądotwórczych dysponuje np. renomowana wypożyczalnia sprzętu budowlanego Ramirent. Przy pomocy agregatu możemy budować cały dom, jednak rzadko tak się dzieje. Sprzęt sprawdza się doskonale jako uzupełnienie zasilania bądź jako tymczasowe źródło energii, w momencie oczekiwania na przyłączenie domu do sieci elektroenergetycznej (jak wspominaliśmy, taka procedura może potrwać). Agregat jest też doskonały jako opcja awaryjna, w sytuacji gdy inne źródła zasilania zawiodły. Warto się w niego zaopatrzyć, zwłaszcza gdy zależy nam na sprawności i czasie prowadzonych robót.