Siatkowe i kratowe panele elewacyjne ze stali

Stal od dawna stanowi jeden z podstawowych materiałów wykorzystywanych w technice budowlanej – przez wiele lat występowała ona jednak w charakterze tworzywa konstrukcyjnego, a więc przeznaczonego do produkcji np. elementów nośnych. Wraz z rozwojem nowoczesnych trendów w architekturze widać wzrastające zainteresowanie stalą również jako tworzywa o ciekawych właściwościach estetycznych. Dlatego coraz częściej staje się ona widoczna zarówno we wnętrzach budynków, jak i na ich elewacjach, między innymi w formie paneli siatkowych i kratowych.

Czym są panele elewacyjne ze stali?

Stalowe panele elewacyjne to elementy konstrukcyjne, umieszczane na fasadzie budynków w celu nadania im określonego wyglądu lub pewnych właściwości użytkowych. Znajdują one zastosowanie przede wszystkim w nowoczesnych obiektach użytkowych, takich jak biurowce czy centra handlowe, choć zdarzają się również wykorzystania w obiektach mieszkalnych, głównie wielorodzinnych.

Właściwości paneli elewacyjnych

Wykonanie z siatki lub kraty stalowej sprawia, że panele elewacyjne nabiera bardzo pożądanych właściwości. Najważniejsza to bardzo wysoka wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne, sprawiająca, że panele mogą być wykorzystywane jako element zabezpieczający przed wtargnięciem osób niepożądanych lub podstawę do hodowli roślin pnących. Odpowiednio zabezpieczona stal – np. poprzez cynkowanie – jest ponadto wysoce odporna na różnego rodzaju czynniki środowiskowego, a więc przede wszystkim wilgoć, zmienne temperatury, zanieczyszczenia oraz promieniowanie słoneczne. Pod ich wpływem nie koroduje i nie odkształca się, można zatem swobodnie wykorzystywać ją w realizacji praktycznie każdego projektu budowlanego, nawet w centrum miasta, w którym najbardziej będzie narażona na destrukcyjny wpływ środowiska zewnętrznego. Kolejna zaleta użytkowa stali to jej wysoka plastyczność, czyniąca z niej wręcz idealny materiał do produkcji elementów wystroju – właściwie nie ma zbyt wielu ograniczeń co do jej wykorzystania, z powodzeniem sprawdzi się ona w produkcji paneli elewacyjnych o różnych kształtach, rozmiarach oraz właściwościach dekoracyjnych. Stalowe panele elewacyjne ze względu na swoją chłodną estetykę sprawdzą się przede wszystkim jako element obiektów budowlanych utrzymanych w nurcie minimalizmu i industrializmu.

Jednym z wiodących producentów stalowych paneli elewacyjnych siatkowych i kratowych jest firma Rapmet, specjalizująca się w wykonywaniu konstrukcji stalowych.