Rola i znaczenie instalacji odgromowych

Wyładowania atmosferyczne, popularnie nazywane piorunami, to jedne z tych zjawisk pogodowych, które mogą być bardzo groźne nie tylko dla człowieka, ale również budynków. Czasami to właśnie one wywołują pożary domów czy obiektów gospodarczych. Dlatego tak ważne jest właściwe zabezpieczenie budowli przed skutkami piorunów. Najpopularniejszą i najskuteczniejszą metodą ochrony są instalacje odgromowe. Sprawdźmy zatem, gdzie muszą być one stosowane.

Jakie wyróżniamy rodzaje instalacji odgromowych?

Wyładowania atmosferyczne to zjawiska, które stanowią duże zagrożenie zarówno dla ludzi jak i obiektów mieszkalnych, produkcyjnych czy handlowych. Wystarczy wspomnieć, że odpowiadają one za znaczną część awarii urządzeń podłączonych do domowej sieci elektrycznej, a także za wiele pożarów, zwłaszcza budynków o konstrukcji drewnianej. Dlatego tak ważne jest montowanie systemów zapobiegającym skutkom uderzenia pioruna. Zadanie takie doskonale spełnia instalacja odgromowa. Mimo dość prostej konstrukcji zapewnia kompleksową ochronę całego budynku. Jak wyjaśnia ekspert firmy Sin-Pur wykonującej instalacje odgromowe i elektryczne:

Dla pełnej ochrony obiektu zaleca się wykonanie instalacji odgromowej zewnętrznej i wewnętrznej. Zadaniem pierwszej z nich jest przejęcie energii zawartej w wyładowaniu atmosferycznym i odprowadzenie jej do gruntu bez szkody dla jego konstrukcji czy przebywających w nim ludzi. Odbywa się to poprzez montaż specjalnych uzwojeń odgromowych. O ile prawidłowo wykonana zewnętrzna instalacja odgromowa zabezpieczy sam dom, to nie chroni urządzeń elektrycznych i elektronicznych wykorzystywanych w gospodarstwie domowym. Dlatego właśnie należy wykonać wewnętrzną instalację odgromową. Jej celem  jest eliminacja zjawisk nazywanych przepięciami. Odbywa się to poprzez wyrównanie potencjałów między wszystkimi instalacjami w obiekcie. W rezultacie zmniejsza się ryzyko uszkodzenia samej instalacji czy podłączonych do niej odbiorników.

Na co zwracać uwagę przy wykonywaniu instalacji odgromowej?

Jedną z najważniejszych kwestii przy wykonywaniu zewnętrznej instalacji odgromowej jest zastosowanie odpowiednich materiałów. Zwody powinny być wykonane ze stali ocynkowanej, miedzi lub stali nierdzewnej, czyli surowców łatwo przewodzących. Należy również zadbać o ich prawidłowe ułożenie i montaż. Swoim zasięgiem muszą obejmować najwyższe miejsca dachu jak kominy, a także te powierzchnie dachowe najbardziej narażone na uderzenie pioruna m.in. kalenicę. Samo pokrycie dachowe również może stanowić element instalacji odgromowej. Jednak tylko wtedy, gdy jest ono wykonane z materiałów przewodzących np. z miedzi lub blachy o odpowiedniej grubości i dostatecznie odizolowane od wewnętrznych elementów budynku. Znakomitym rozwiązaniem w takich przypadkach jest wykonanie izolacji natryskowej pianką zamkniętokomórkową, która doskonale odizoluje dach. Zaleca się, aby przewody odprowadzające układane na ścianach nie przebiegały w sąsiedztwie drzwi oraz okien, a także posiadały trwałe zespolenie z przewodami uziemiającymi. Ponieważ instalacja odgromowa to inwestycja na dziesiątki lat, warto zadbać o jej profesjonalne wykonanie.

śr. ocena 0 / głosów 0