Rodzaje nowoczesnych bram garażowych

Wybór bramy garażowej nie należy do najłatwiejszych. Producenci oferują bramy o różnej funkcjonalności, kolorystyce oraz kształtach. Dodatkowo bramy garażowe dostępną są w różnych wersjach, jeśli chodzi o budowę i sposób otwierania. Aby wybrać najbardziej dopasowaną bramę garażową do potrzeb użytkownika warto poznać jej podstawowe rodzaje. Co zatem oferują producenci nowoczesnych bram garażowych?

nowoczesna brama garażowa

Bramy uchylne i segmentowe

Najbardziej popularnym modelem bram garażowych są bramy uchylne oraz segmentowe. Bramy uchylne otwierają się w ten sposób, że dolna część zostaje podniesiona i wysunięta w górę. Skrzydło bramy prowadzone jest po zewnętrznej stronie budynku. Swobodne otwieranie bramy zapewnia system sprężyn, które równoważą ciężar bramy. Jednak bramy uchylne nie sprawdzą się na niewielkich podjazdach, ponieważ do otwarcia bramy potrzebna jest wolna i równa powierzchnia bezpośrednio przed bramą. Natomiast bramy garażowe segmentowe znane są również, jako sekcyjne. Dostępne są w wersji górnej oraz bocznej. W tej pierwszej brama otwiera się równolegle do sufitu, z kolei w drugiej opcji równolegle do ściany. W przeciwieństwie do bram uchylnych doskonale sprawdzą się na małych podjazdach.

Bramy rolowane i rozwierane

Kolejnym rodzajem nowoczesnych bram garażowych są bramy rolowane, które działają podobnie do żaluzji lub rolet.

O to, jak działają bramy zwijane zapytaliśmy specjalistę w dziedzinie stolarki z Neumann: Brama garażowa zwijana, nazywana również żaluzjową, jest otwierana pionowo do otworu zwanego kasetą, która umieszczona jest zazwyczaj na zewnątrz garażu bezpośrednio nad wejściem. Istnieje również możliwość zamontowania kasety we wnętrzu garażu. Bramy rolowane zajmują mało miejsca i doskonale sprawdzą się na małych podjazdach.

Natomiast bramy garażowe rozwierane to bramy otwierane jak zwykłe drzwi. Jest to jeden z rzadziej wybieranych modeli. Bramy te mogą być otwierane automatycznie lub manualnie, jednak potrzeba dużej ilości miejsca przed garażem, aby móc je swobodnie otworzyć.

Którą bramę garażową wybrać?

Jeżeli dysponuje się dużym i równym podjazdem to można zdecydować się na bramy garażowe uchylne lub rozwierane. Ze względu na sposób otwierania nie zajmują dodatkowej powierzchni wewnątrz garażu, którą można wykorzystać chociażby do przechowywania. Z kolei bramy garażowe segmentowe oraz rolowane dobrze sprawdzą się w garażu, do którego podjazd jest krótki lub powierzchnia przed garażem nie jest równa. Należy mieć na uwadze, że bramy segmentowe w zależności od modelu potrzebują miejsca na suficie lub ścianie do zamontowania szyn.

śr. ocena 0 / głosów 0