Preparaty hydroizolacyjne – sposób działania

Wilgoć w domu potrafi skutecznie zepsuć radość z codziennego przebywania w nim. Zawilgocenia są nie tylko nieestetyczne, ale i niezdrowe. Wpływają na niszczenie murów oraz zdrowie tych, którzy w nich mieszkają. Usuwanie wilgoci jest uciążliwe i lubi ona powracać. Dlatego lepiej pomyśleć o izolacji wilgoci zawczasu. Jednym ze sposobów są preparaty hydroizolacyjne. Jak działają?

preparaty-hydroizolacyjne

Nowoczesna hydroizolacja

Hydroizolacja w różnych odsłonach jest tak stara, jak budownictwo. Od zawsze budowniczy poszukiwali sposobów na zachowanie trwałości konstrukcji i komfortu jej użytkowania. Współcześnie technologia pozwala na stosowanie bardzo zaawansowanych metod izolowania od wilgoci. Ciekawym rozwiązaniem są penetrujące materiały hydroizolacyjne. Zabezpieczają one podziemne części murów przed naporem wody oraz zamakaniem. W jaki sposób się to dzieje? Z początku naniesiona powłoka ma działanie uszczelniające jedynie powierzchniowo oraz w porach ściany. W obecności wilgoci uszczelniające komponenty preparatu przedostają się w głąb murów. Z czasem zaprawa się uszczelnia i zyskuje odporność na czynniki środowiskowe. Ostatni etap to pozioma i pionowa blokada wilgoci kapilarnej. Preparaty takie penetrują mury osmotycznie i kapilarnie, wnikają do wnętrza budulca lub zaprawy. Producenci materiałów budowlanych wykorzystują te właściwości, wzbogacając swoje wyroby preparatami penetrującymi.

Zalety hydroizolacji penetrującej

Preparaty hydroizolujące mają wiele zalet. Są to środki uniwersalne – mogą być używane do zabezpieczania zarówno podziemnej, jak naziemnej oraz wewnętrznej części budynków. Sprawdzają się stosowane zarówno na nowych, jak i remontowanych podłożach o dowolnej powierzchni. Ten rodzaj izolacji jest również niezwykle trwały – nawet przy ubytkach nawierzchni zachowuje ona szczelność, ponieważ element izolujący przenika całą strukturę. Zastosowanie preparatów penetrujących jest prostsze z uwagi na brak konieczności łączenia elementów izolujących. Nie wpływają one także na kubaturę pomieszczeń, ponieważ kryją się w murach. Wystarczy jedna warstwa lub dwie, aby uzyskać pożądany efekt. Uszczelnienie takie pozostaje trwałe praktycznie bez ograniczeń.

Wydaje się, że hydroizolujące preparaty penetrujące mogą wypierać tradycyjne metody izolacji wilgoci. Na ten moment możemy jednak wybierać spośród wielu rozwiązań. Wszystkie one są dostępne na przykład na stronie https://gz.com.pl/.