Posadzki żywiczne jako propozycja dla tarasów

Jeśli opatrzyły ci się drewniane lub betonowe tarasy, to posadzka żywiczna może okazać się dla nich fantastyczną alternatywą. Są wyjątkowo trwałe, prezentują się efektownie i odporne na działanie wielu czynników atmosferycznych oraz mechanicznych. Czy rzeczywiście warto inwestować w tego typu podłoże? Jakie są największe zalety posadzek żywicznych?

posadzka zywiczna podloga taras

Rozwiązanie na długie lata

Warto pamiętać o tym, że taras to coś, w co inwestuje się kompleksowo raz na kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt lat. Trzeba więc pomyśleć o takim materiale, który z powodzeniem przetrwa próbę czasu.

Posadzki żywiczne należą do wyjątkowo trwałych i odpornych nawierzchni. To właśnie z tego powodu często wykorzystywane są w halach magazynowych czy w hipermarketach,
a w ostatnich latach także w nowoczesnych wnętrzach mieszkalnych, stanowiąc alternatywę dla paneli czy parkietu.

Takie posadzki są wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne, na działanie wilgoci i wody, na promieniowanie słoneczne (nie ulegają odbarwieniom) oraz na wpływ ekstremalnych temperatur (nie pękają). Doskonale znoszą wszelkiego rodzaju obciążenia, a ponadto bardzo trudno je zarysować lub uszkodzić w inny podobny sposób. Dzięki temu idealnie sprawdzają się nawet przy intensywnej wieloletniej eksploatacji i nadają się do stosowania nie tylko wewnątrz budynków, ale również na zewnątrz.

Kwestie estetyczne

Poza funkcjonalnością, posadzki żywiczne cechują się również znakomitym wyglądem. Dzięki temu, że świetnie odbijają promienie słońca, optycznie powiększają każdą przestrzeń wewnątrz i na zewnątrz budynku. Nawet niewielki taras, wyłożony taką nawierzchnią, będzie więc wydawać się większy niż w rzeczywistości.

Warto wspomnieć również o uniwersalnej estetyce posadzek żywicznych. Mają one minimalistyczny, zachowawczy, ale jednak ponadczasowy wygląd. Z tego względu będą pasować do większości mebli tarasowych i dodatków, nawet jeśli po jakimś czasie lokatorzy zdecydują się na zmianę aranżacji.

Kolejnym plusem jest bezspoinowa technika układania posadzek żywicznych. W ten sposób można uzyskać idealnie wygładzoną powierzchnię. Brak spoin ułatwia ponadto utrzymanie tarasu żywicznego w czystości.

Rodzaje podłóg żywicowych

Na rynku występują między innymi posadzki żywiczne epoksydowe oraz poliuretanowe. Dostępne są one na przykład w DB-Ogrodzenia. Oba rodzaje mają podobne właściwości
i cechują się zbliżoną trwałością. Z tym, że te drugie mogą być dostępne w wersji matowej i z połyskiem.

Klienci mają do wyboru różnorodne rozwiązania – można więc dowolnie dostosować typ posadzki żywicznej do stylistyki obowiązującej na tarasie i w domu. Poszczególne wyroby dostępne są zarówno w wersji jednobarwnej, jak i z unikalnymi wzorami. Szeroka gama dostępnych wzorów i wariantów kolorystycznych daje wiele możliwości.

śr. ocena 5 / głosów 3