Podstawowe funkcje listew przypodłogowych

Listwy przypodłogowe to ważny element podłogi. Pełnią nie tylko funkcję dekoracyjną, choć dzięki nim zadbamy przede wszystkim o estetyczne i staranne wykończenie podłogi. Przy ich pomocy ukryjemy wszelkie szczeliny, zadbamy o czystość ścian, a także ukryjemy okablowanie. Tych kilka podstawowych funkcji przesądza o niezmiennej popularności i powszechnym stosowaniu listew przypodłogowych.

W trosce o podłogę i ściany

Listwę przypodłogową umieszczamy w miejscu łączenia podłogi i ściany. Dzięki niej zakryjemy wszelkie szczeliny i nierówności, powstające przy brzegu podłogi. Pod listwą schowamy brzegi parkietu, paneli czy wykładziny, ale również szczelinę dylatacyjną, czyli ten element wykończenia podłogi, którego funkcją jest zabezpieczenie jej przed wybrzuszaniem się pod wpływem zmian temperatury oraz wilgotności. Szczelina ta ma zazwyczaj szerokość od kilku do kilkunastu milimetrów i od niego w dużej mierze zależy wybór listew. Listwy dokładnie zasłaniające szczeliny dylatacyjne, to także ochrona przed zbieraniem się w nich kurzu i zabrudzeń.

Skoro mowa o utrzymaniu czystości – listwy przypodłogowe ułatwiają nam także sprzątanie i czyszczenie podłóg bez ryzyka uszkodzenia ściany.

Podczas sprzątania nietrudno ubrudzić ścianę mopem czy odkurzaczem. Dzięki listwom przypodłogowym ściana w dolnej części chroniona jest przed zabrudzeniami, np. takimi, które pozostawia w trakcie sprzątania mokry mop. – mówi ekspert z firmy Lesprit, prowadzącej sprzedaż szerokiej gamy produktów wykończenia wnętrz. – Warto przy tym wspomnieć, że listwy przypodłogowe są zdecydowanie bardziej odporne na różnego rodzaju uszkodzenia, niż zwykły tynk. Polecane przez nas listwy z duropolymeru czy poliuretanu, są odporne są na wilgoć, zmywanie czy uderzenia.

Równie ważna funkcja estetyczna

Listwy przypodłogowe – jak wspomnieliśmy we wstępie – pełnią także funkcję estetyczną. Dobrze dobrane dopełnią podłogę i podkreślą styl wnętrza. Występują w wersjach prostych, ale także zdobionych, dzięki czemu dopasujemy je do różnych aranżacji. W nowoczesnych wnętrzach sprawdzą się proste, białe listwy, nawiązujące do stylizacji skandynawskiej. Podkreślają one kolor ściany i wzór posadzki, harmonijnie łącząc je, podkreślając ich atuty i uspokajając bielą. Ponadto, listwy przypodłogowe białe, wykonane z tworzyw sztucznych, możemy pomalować farbami akrylowymi lub dyspersyjnymi i w ten sposób uzyskać ekskluzywne wykończenie produktu. Jeżeli chodzi o wysokość listew, do wnętrz o standardowych wysokościach 2,6-2,8 m, architekci wnętrz zalecają listwy 7-10 cm. Do wyższych wnętrz – te o wymiarach sięgających kilkunastu centymetrów.

Jeszcze jedną funkcją, jaką pełnią listwy przypodłogowe jest łącząca walory estetyczne i praktyczne funkcja ukrycia okablowania we wnętrzu listew. Dzięki temu unikamy wszelkich przedłużaczy oraz długich przewodów, które niekorzystnie wpływają na wygląd wnętrza. Poprawia to również bezpieczeństwo we wnętrzu – chwila nieuwagi już nie grozi zerwaniem kabli, które leżą luźno na podłodze czy też przewróceniem i zniszczeniem sprzętów.

Korzystając z licznych funkcji listew przypodłogowych, estetycznie domkniemy nasze wnętrze i stworzymy harmonijne oraz funkcjonalne połączenie między podłogą a ścianami.

śr. ocena 5 / głosów 5