Płytki ceramiczne – kiedy warto się nimi zainteresować?

Płytki ceramiczne to jedne z podstawowych materiałów służących do wykańczania wnętrz. Spotykamy się nimi zarówno w prywatnych domach, jak i w biurach. Płytki ceramiczne są bowiem wytrzymałe, estetyczne oraz łatwe w zachowaniu w czystości, co sprawia, że tak chętnie wybieramy je do wykończenia naszych podłóg oraz ścian. Gdzie szczególnie warto je wykorzystać?

plytki-ceramiczne

Płytki ceramiczne na podłogi

Płytki ceramiczne bardzo często są wykorzystywane do wykańczania podłóg. Występują w różnych fakturach oraz kolorach, co pozwala na ich bezbłędne dostosowanie do wystroju naszego wnętrza. Podłogowe płytki ceramiczne najczęściej pojawiają się w przedpokoju, kuchni oraz w łazience. Są to bowiem te pomieszczenia domowe, w których szczególne znaczenie ma zachowanie podłóg w czystości. Posadzki w przedpokoju, kuchni oraz łazience są także najbardziej narażone na zabrudzenia i zamoczenie, bardzo istotne jest więc ich częste czyszczenie. Taką właśnie możliwość dają płytki ceramiczne – można je łatwo i szybko umyć, by codziennie cieszyć się czystością w swoim domu.

Płytki ceramiczne podłogowe nie wymagają także przeprowadzania skomplikowanych zabiegów konserwacyjnych ani specjalistycznej pielęgnacji, jak ma to miejsce np. w przypadku drewnianych powierzchni podłogowych. Są więc ładne, trwałe i łatwe w utrzymaniu, które to zalety doceni każda nowoczesna pani domu. Duży wybór uznanych producentów płytek ceramicznych znajdziemy w wyspecjalizowanych sklepach, takich jak np. Mersi.pl.

Płytki ceramiczne na ściany

Układanie na podłogach to jednak niejedyne zastosowanie płytek ceramicznych. Większość użytkowników wybiera bowiem je także do wykładania ścian w łazience. Płytki ceramiczne nie pochłaniają bowiem wody, są odporne na wilgoć oraz pięknie prezentują się w każdej łazience. Występują także w licznych kolorach oraz wzorach, co pozwala nam stworzyć niepowtarzalny wystrój w łazience oraz jeszcze lepiej zadbać o jej estetykę.

I tu pojawia się dodatkowa zaleta płytek ceramicznych, której próżno szukać w innych rodzajach wykończenia – ten rodzaj płytek daje nam praktycznie nieograniczone możliwości aranżacji i wystroju. Możemy nie tylko wybierać wiele kolorów i wzorów, ale także wiele faktur; możemy także wymyślać własny wzór i stylizacje, a następnie realizować je na płytkach poprzez nadruk. W ten sposób ograniczeniem przy wystroju wnętrz jest tylko nasza wyobraźnia – a jeśli mamy dryg artystyczny, to stworzymy prawdziwe dzieła sztuki aranżacyjnej. Jeśli z kolei jesteśmy bardziej zachowawczy, to możemy przywołać ducha innej epoki lub regionu świata. Płytki ceramiczne są pod tym względem bezkonkurencyjne.

Ten rodzaj płytek często pojawia się także w naszych kuchniach. Oprócz podłóg, znajdziemy je również nad blatami roboczymi, w pobliżu zlewu oraz nad płytą grzewczą. Płytki ceramiczne są odporne na działanie tłuszczu i wysokiej temperatury, co w kuchni ma niebagatelne znaczenie. Ale – jak już wiemy – to nie jedyny powód, dla którego warto się nimi zainteresować.

śr. ocena 5 / głosów 5