Planowanie ogrzewania podłogowego. Etapy postępowania

Na ogrzewanie podłogowe decyduje się coraz więcej osób. Wszystko dlatego, że ta metoda ogrzewania domu lub mieszkania ma wiele zalet i jest bardzo wygodna. Jednak poprawne zamontowanie ogrzewania podłogowego to złożony proces, który wymaga przygotowania. Aby go ułatwić przedstawiamy podstawowe etapy postępowania podczas projektu i montażu ogrzewania podłogowego.

Ogrzewanie podłogowe

Przygotowanie projektu

Jednym z najważniejszych etapów planowania ogrzewania podłogowego jest przygotowanie odpowiedniego projektu. Najlepiej jeśli pomyśli się o tym jeszcze na etapie projektowania domu lub mieszkania. Ponadto przygotowanie projektu pozwoli na przemyślane rozmieszczenie ogrzewania podłogowego i podjęcie decyzji, w których pomieszczeniach się znajdzie.

Bardzo ważne podczas tworzenia projektu ogrzewania jest uwzględnienie położenia instalacji sanitarnych, szaf wnękowych lub innych elementów wyposażenia, które zastawią podłogę. Duże znaczenie ma również to, jaki materiał zostanie wybrany do pokrycia podłóg –czy będą to płytki, panele, a może wykładziny. W projekcie powinny znaleźć się również informacje o stratach cieplnych poszczególnych pomieszczeń, parametry obliczeniowe, sposób rozprowadzenia rur i rodzaj użytych materiałów izolacyjnych oraz rodzaj izolacji cieplnej.

Przygotowanie podłoża i wykonanie instalacji brzegowej

Kolejny etap, którym jest przygotowanie podłoża pod ogrzewanie podłogowe jest bardzo ważny ze względu na to, że każda nierówność może powodować pęknięcia i uszkodzenia instalacji ogrzewania podłogowego.

Należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby powierzchnia była idealnie wyrównana i pozioma. Dopiero na tak oczyszczonej i wygładzonej powierzchni można ułożyć warstwę podkładową, którą jest folia polietylenowa – radzi pracownik firmy TWM – TERMO zajmującej się usługami związanymi z tematyką techniki grzewczej.

Kładąc folię na podłodze należy pamiętać o zachowaniu zapasu w postaci kilku centymetrów przy ścianach. Jest to ważne z tego względu, że na folię kładzie się dziesięciocentymetrową warstwę izolacji w postaci styropianu, pianki polietylowej lub wełny mineralnej również przy ścianie. Kolejny etap to położenie warstwy refleksyjnej i instalacji profili, które dzielą pomieszczenie na mniejsze powierzchnie grzejne.

Montaż ogrzewania podłogowego

Przygotowanie nawierzchni pod wylewkę można przygotować samemu, jednak montaż instalacji ogrzewania podłogowego warto powierzyć specjalistom, którzy rozmieszą rury grzejne oraz źródło ciepła tak, aby system funkcjonował bez zarzutu. Ostatnim elementem jest zalanie wykonanej instalacji warstwą zaprawy – jastrychem.  Jednak zanim to nastąpi należy sprawdzić szczelność i poprawność instalacji ogrzewania podłogowego, ponieważ po zalaniu zaprawą poprawki będą ciężkie do zrealizowania. Dopiero na tej nawierzchni można kłaść podłogę.

śr. ocena 0 / głosów 0