Montaż okien krok po kroku

Wydaje się, że przy współczesnej technologii, montaż okien nie powinien nastręczać zbyt wielu problemów. Jednak ta z pozoru błaha czynność, wykonana nieumiejętnie, może prowadzić do poważnych konsekwencji, takich jak nieprawidłowe funkcjonowanie okien, ich wypaczanie się czy przepuszczanie zimna. Dlatego zapoznaj się z naszym krótkim przewodnikiem, który pokaże, jak krok po kroku przeprowadzić fachowy montaż okien.

Jak fachowo przeprowadzić montaż okien? Przewodnik krok po kroku

Montaż okna składa się z kliku podstawowych kroków. Stosując się do poniższych rad, szybko i bezproblemowo przeprowadzisz montaż okien i będziesz mógł przez długie lata cieszyć się ich prawidłowym funkcjonowaniem.

Przygotowania

Pierwszym krokiem jest przygotowanie stanowiska pracy. Należy zatem zacząć od doboru odpowiedniego wymiaru okna, które powinno być mniejsze niż otwór w murze, zwany ościeżem. Pamiętajmy, o zachowaniu odstępu między ramą okna a ościeżem, który nazywamy luzem montażowym. Następnie oczyśćmy podłoże. Aby prawidłowo uszczelnić okna oraz zamontować parapet, należy uzupełnić ubytki w murze, wyrównać powierzchnię ścian, usunąć gruz oraz pył.

Rama okienna

Gdy odpowiednio przygotujemy miejsce pracy, możemy brać się za właściwy montaż okna, zaczynając od ramy okiennej. Najpierw ustawmy w otworze klocki dystansowe, które posłużą nam do właściwego zamontowania ramy. Gdy już je odpowiednio ustawimy, wstawmy na nie okienną ramę, odpowiednio ją poziomując i pionując. Teraz z pomocą przyjadą nam kliny, dzięki którym zostanie ona unieruchomiona. Pamiętajmy o konieczności zachowania jednakowego luzu dylatacyjnego na górze i bokach okna oraz pozostawieniu nieco większej przestrzeni na dole, przeznaczonej na parapet.

Łączniki

Kolejnym krokiem montażu okien będzie zamocowanie elementów mocujących, służących połączeniu okna z murem. Będą to albo kotwy metalowe, dyble z płaszczem stalowym albo śruby. Ważnym jest, aby zachować odpowiednią odległość pomiędzy punktami mocowań; nie powinna przekraczać ona 70 cm.

Odpowiednie uszczelenie

Na tym etapie możemy już pomyśleć o prawidłowym uszczelnieniu okien. Wolną przestrzeń między ramą, a murem należy wypełnić odpowiednim materiałem, po to, aby zachować izolację termiczną oraz akustyczną. Najczęściej używa się elastycznej pianki poliuretanowej. Pamiętajmy, aby nie wypełniać nią od razu całej szczeliny, aby nie odkształcić profilu ościeżnicy. Pozostawiamy ją następnie do wyschnięcia na 24 godziny, a potem mechanicznie usuńmy jej nadmiar. Aby mieć pewność, że okna będą sprawnie funkcjonować, warto zlecić montaż okien wykwalifikowanej firmie, takiej jak renomowana firma Kris z Łodzi, która nie tylko zajmuje się dystrybucją drzwi, okien i parapetów, lecz również ich instalacją.

Izolacja

Przedostatnim krokiem w montażu okna jest izolacja punktu styku okna ze ścianą zewnętrzną, która wyeliminuje utratę ciepła i przedostawanie się wilgoci. Pomogą w tym takie materiały termoizolacyjne, jak folie izolujące, taśmy uszczelniające czy taśmy paroszczelne. Po izolacji nadszedł czas na połączenie okna z murem, czyli zatynkowanie od strony zewnętrznej oraz wewnętrznej. Pamiętajmy że warstwa zewnętrzna tynku nie może zakryć otworów odwadniających, które znajdują się w dolnym profilu ramy.

śr. ocena 5 / głosów 1