Mieszkanie dla singla. Czym kierować się przy zakupie?

Single to grupa silna i mocno wyemancypowana – symbol współczesnych, zindywidualizowanych postaw społecznych. Życie w pojedynkę stanowi swoisty manifest, który znajduje odzwierciedlenie w sposobie mieszkania – minimalistycznym, choć praktycznym i stylowym. O czym powinien pamiętać singiel, decydując się na zakup własnego ,,M”? Poniżej zamieszczamy kilka cennych porad.

mieszkanie-dla-singla

Optymalne wymiary

Niezwykle istotną kwestią są wymiary przyszłego mieszkania. Sporo osób ogranicza się do bardzo niewielkich metrażów (maksymalnie 20 m2) uważając, że taki mini lokal zaspokoi pełnię ich potrzeb. Stan obecny nie definiuje nas jednak na zawsze. Często bywa tak, że z biegiem czasu zmieniamy nawyki życiowe, np. decydując się na zamieszkanie z partnerem bądź partnerką. Dla dwóch lokatorów kilkunastometrowa przestrzeń nie będzie już zbyt komfortowa. Warto pamiętać o tym zawczasu i od razu zdecydować się na mieszkanie nieco większe.

Optymalną przestrzenią życiową dla singla wydaje się metraż w granicach 43-50 m2. Tego typu mieszkanie pozwala na pełną swobodę poruszania się, a także sprowadzenie dodatkowego lokatora, który bez problemu znajdzie swój własny kąt – komentuje ekspert Shiraz III, firmy deweloperskiej wykonującej osiedle mieszkaniowe Shiraz Trio na warszawskich Bielanach.

Ilość pokoi

Ile pokoi powinno mieć z definicji mieszkanie dla singla? Większość osób odpowie zapewne, że jeden. Nie jest to jednak oczywiste. Klasyczna kawalerka to co prawda pojedynczy pokój z aneksem kuchennym, warto jednak zastanowić się, czy takie rozwiązanie spełni nasze wymagania.

Osoby pracujące w domu, mogą chcieć posiadać drugi pokój, w którym przyjmą gości, kontrahentów czy współpracowników. Ponadto, dodatkowe pomieszczenie podniesie wartość mieszkania i będzie stanowiło niewątpliwą zaletę w kontekście ewentualnej sprzedaży bądź najmu – informuje ekspert Shiraz III.

Inne walory praktyczne

Aby mieszkanie było jak najbardziej wartościowe, należy zwrócić uwagę na jeszcze kilka detali. Warto omijać lokale, w których wydzielenie przedpokoju, kuchni czy łazienki odbyło się ze szkodą dla pokoju, ponieważ to w nim będziemy spędzać przeważającą ilość czasu. Ze względów oczywistych, dobrze też unikać tzw. kuchnio-łazienek, czyli łączenia kuchni i łazienki w jedną całość. Ani to estetyczne, ani praktyczne…

Zwróćmy również uwagę na oświetlenie mieszkania. W przypadku kawalerek, doświetlaniu podlega zazwyczaj jeden pokój. Jeśli nie zapewnimy mu dobrego dostępu do promieni słońca, nie będziemy mieli żadnej alternatywy. A życie w półmroku nie jest scenariuszem wymarzonym dla nikogo – przestrzega na koniec specjalista Shiraz III.

Warto wziąć sobie te uwagi do serca.