Metody zabezpieczenia hal namiotowych

Hale namiotowe to bardzo atrakcyjna alternatywa dla budynków trwale połączonych z podłożem. Kupno lub wynajem takie obiektu jest znacznie tańsze niż budowa obiektu z cegieł, drewna lub metalu, montaż trwa maksymalnie kilka dni, ponadto w wielu przypadkach można obejść się bez pozwoleń na budowę. Z tego powodu z hal namiotowych korzysta wiele firm, które potrzebują tanich powierzchni magazynowy lub użytkowych, w których można urządzić sezonową restaurację, obiekt sportowy lub miejsce na różnego rodzaju eventy. Niestety, niska cena oraz łatwość montażu niesie za sobą również mniejszą odporność na różnego rodzaju uszkodzenia. Dlatego konieczne jest zastosowanie zabezpieczeń, chroniących halę przed niesprzyjającymi warunkami.

hale namiotowe

Ochrona przed korozją

Jednym z największych zagrożeń, na które narażona jest hala namiotowa, jest korozja. Szkielet hali wykonany jest ze stali, czyli stopu żelaza z węglem – pod wpływem różnych czynników (m.in. wilgoci zawartej w powietrzu) oraz procesów chemicznych i elektrochemicznych zachodzących w środowisku, żelazo ulega utlenieniu. Z czasem zaczyna pokrywać się plamami rdzy, czyli kruchego, utlenionego żelaza, które stopniowo przenika w strukturę stalowego elementu i osłabia jego wytrzymałość. W ekstremalnych przypadkach rdza może prowadzić do zniszczenia całego szkieletu, co stanowi zagrożenie dla znajdujących się w środku hali ludzi oraz sprzętów. W celu uniknięcia takich sytuacji stosuje się metody cynkowania ogniowego i malowania proszkowego – obie służą pokryciu elementów stalowych warstwą ochronną, zabezpieczającą metal przed korozją. Pierwsza z nich jest powszechniej stosowana, gdyż jest prosta, niepracochłonna i szacuje się, że jest w stanie utrzymać się nawet przez okres 100 lat.

Skraplanie pary wodnej

Wilgoć zawarta w powietrzu jest szkodliwa nie tylko dla elementów konstrukcyjnych hali namiotowej – może mieć ona również zły wpływ na znajdujących się wewnątrz ludzi oraz przechowywane towary. W celu usunięcia nadmiaru wilgoci, stosowanych jest kilka rozwiązań, między innymi okienka wentylacyjne, podwójne plandeki dachowe, po których spływa skroplona wilgoć oraz plandeki pompowane, których mechanizm utrzymuje stałe ciśnienie między dwiema warstwami plandeki.

Zabezpieczenia pożarowe

Wybuch pożaru to zdecydowanie najpoważniejsze zagrożenie dla konstrukcji hali namiotowej. Wzrost temperatury sprawia, że elementy nośne tracą swą wytrzymałość i po pewnym czasie zawalają się na przebywających wewnątrz ludzi i sprzęty. Istnieją dwie metody zabezpieczenia hali przed taką ewentualnością: czynna oraz bierna. Pierwsza z nich opiera się na wykorzystaniu urządzeń takich jak czujniki, alarmy klapowe, układy gaśnicze oraz instalacje tryskaczowe i ma za zadanie aktywne przeciwdziałanie pożarowi. Metody bierne z kolei stosowane są w celu odseparowania elementów nośnych od obszarów narażonych na wybuch pożaru – stosuje się w tym celu izolacje termiczne pasywne i aktywne. Ponadto w celu zminimalizowania zagrożenia ogniowego do budowy hali stosuje się materiały niepalne lub trudnopalne.

Firma Vigvam z Izabelina jest przedsiębiorstwem specjalizującym się w wypożyczaniu i sprzedaży hal namiotowych. W jej ofercie znajdziemy obiekty dostosowane do różnorodnych potrzeb biznesu.