Masy uszczelniające znakomitym sposobem ochrony rur przed korozją

Skuteczna ochrona antykorozyjna zastosowana w różnego rodzaju instalacjach wykorzystujących wykonane z metalu rury to podstawa przedłużenia ich żywotności. Ryzyko wystąpienia związanych z korozją uszkodzeń oraz awarii można zminimalizować zasadniczo na dwa sposoby: przy pomocy materiałów chemoutwardzalnych albo specjalnych mas uszczelniających. To drugie rozwiązanie zdaje się mieć jednakże o wiele więcej zalet.

Do najpoważniejszych minusów metod bazujących na reakcjach chemicznych (wśród których wymienić można choćby dwuskładnikowe kity) należy ryzyko zmiany składu oraz właściwości substancji płynących rurami. Materiałów chemoutwardzalnych nie można też zastosować w instalacjach, które mają funkcjonować w warunkach wibracji i większych naprężeń. Wynika to stąd, że materiały te nie cechują się tą samą co zabezpieczany przez nie metal kowalnością, mimo że po zastygnięciu osiągają niemalże jego wytrzymałość.

Zalety mas uszczelniających

Problemy te zostają wyeliminowane, jeżeli do ochrony rur przed korozją zastosujemy masę uszczelniającą o odpowiednich parametrach. Masa taka bazuje na termoplastycznych elastomerach, w związku z czym jej pożądana elastyczność utrzymuje się w temperaturze od -15 do +50 st. C. Pozwala to nie tylko na powierzchniowe wypełnianie dylatacji bądź szczelin montażowych, ale też wykorzystanie masy uszczelniającej w charakterze materiału mocującego.

O tym, że jest ona najlepszym rozwiązaniem w zakresie ochrony instalacji hydraulicznych czy rynien przed korozją, decydują też inne jej właściwości. Należy wśród nich wymienić chociażby doskonałą przyczepność do metalu i dużą wytrzymałość na niekorzystne oddziaływanie warunków atmosferycznych. Do tego dochodzi jeszcze zdolność do niewchłaniania wody, co stanowi dodatkowe zabezpieczenie metalowych elementów przed degradacją.

Odpowiedni skład to podstawa

Masa uszczelniająca jednak masie uszczelniającej nierówna. Jeżeli pozyskamy ją z niepewnego źródła, może się okazać, że nie sprawdzi się należycie w swej funkcji. Wspomniane wyżej zalety cechują bowiem tylko materiały o odpowiednim składzie, co potwierdzają stosowne certyfikaty. Takie certyfikaty udostępnia między innymi firma Larkis, produkująca chroniące przed korozją masy uszczelniające o czarnej barwie, dystrybuowane w formie wałków o wadze ok. 1 kg i średnicy 5-6 cm.