Konstrukcja dachu z drewna klejonego

Dach jest istotnym elementem konstrukcji każdego budynku. Odpowiada za ochronę wnętrza przed zmiennymi warunkami środowiskowymi i zatrzymuje wewnątrz cenne ciepło. Konstrukcja dachu powinna być wytrzymała, aby dobrze znosiła powiewy wiatru i gromadzący się śnieg. Dlatego tak ważne są jej staranne wykonanie oraz dobór odpowiednich materiałów. Jednym z nich jest drewno klejone.

Charakterystyka drewna klejonego

Specyfiką wszystkich materiałów, które składają się z naturalnych włókien, jest wchłanianie przez nie wilgoci i w efekcie – pęcznienie, czyli zmiana objętości. Zjawisko to jest doskonale znane artystom plastykom, którzy malują lub wykonują inne prace na papierze z wykorzystaniem farb i klejów wodnych. Po namoczeniu jedna z powierzchni rozszerza się, prowadząc do zwijania się arkusza wzdłuż włókien. Zapobieganie temu zjawisku, a jednoczesne wzmacnianie struktury podłoża jest możliwe poprzez sklejenie dwóch arkuszy tak, aby ich włókna krzyżowały się pod kątem 90 stopni. Tę samą zasadę wykorzystuje się przy produkcji drewna klejonego. Różnicą jest łączenie w nim nie dwóch, lecz kilku desek. Dzięki temu każda kolejna warstwa dodaje materiałowi wytrzymałości na obciążenia i złamanie.

Drewno klejone, czyli popularna sklejka, wytrzymuje ogromne siły nacisku. Zależnie od klasy, których obowiązująca norma PN-EN 14080 wyróżnia aż siedem, ich wytrzymałość na zginanie osiąga wartość od 20 do 30 N/mm2 (nacisk 2-3 kg na 1 mm2). Takie parametry przemawiają za wykorzystaniem tego materiału do budowy konstrukcji, a także pokryć dachowych o dużej powierzchni. Produkcja drewna klejonego odbywa się w specjalnym procesie technologicznym, a surowcem jest najczęściej tarcica świerkowa – suszona, stabilizowana, uzdatniana i poddana starannej selekcji. Gotowy produkt zachowuje walory litego drewna, ale jest znacznie wytrzymalszy, a jego nośność dorównuje stali, betonowi i żelbetowi.

Konstrukcje dachowe z drewna klejonego

Wytrzymałość na obciążenia desek klejonych sprawia, że są one niezastąpione przy budowie pokryć dachowych na dużych obiektach. W ich konstruowaniu specjalizuje się firma Kondrew ze Szczecina. Wykonywane przez nią pokrycia mogą doskonale sprawdzają się na budynkach takich jak:

  • obiekty użyteczności publicznej – widowiskowe, sportowe, kongresowe i wystawiennicze,
  • hale przemysłowe i handlowe,
  • obiekty sakralne,
  • budynki magazynowe i wiaty,
  • sale teatralne, kinowe, muzealne i muszle koncertowe
  • pływalnie, korty tenisowe, kryte trybuny, parki wodne i lodowiska,
  • hotele i restauracje,
  • muzea, budynki szkolne i dydaktyczne,
  • ogrody zimowe,
  • budynki rolnicze.

Wyjątkową zaletą tego materiału jest jego podatność na kształtowanie. Dzięki temu można budować konstrukcje dachowe z drewna klejonego na dachy płaskie oraz o łukowym kształcie. Są one pokrywane materiałami takimi jak pleksi, papa termozgrzewalna czy blacha dachowa. Inne zalety to znacznie mniejsza waga w stosunku do tradycyjnych rozwiązań oraz wysoka odporność ogniowa. Obie te cechy wpływają na koszty wykonania dachu i jego zabezpieczenia przeciwpożarowego. W efekcie również montaż jest szybszy i łatwiejszy, budynek nie wymaga wzmacniania fundamentów. Drewno klejone jest też długowieczne. Do innych zalet można też zaliczyć statyczną niezawodność konstrukcji, dowolność kształtów, ekologiczny charakter i wysoki poziom estetyki.

śr. ocena 5 / głosów 5