Jaką masę gipsową stosuje się do wyrobu dekoracji?

Gipsowe dekoracje i wykończenia cieszą się sporą popularnością. Wykorzystuje się je szczególnie w pomieszczeniach o wysokich walorach estetycznych, w których szczególną wagę przykłada się do detali. Gipsowe wypełnienia ścian i sufitów oraz gipsowe wygładzenie powierzchni to coś, co można łatwo osiągnąć przy zastosowaniu odpowiednich preparatów. Jaką masę gipsową wybrać?

gładź gipsowa

Gładź gipsowa i tynk gipsowy – idealne wykończenie dekoracyjne

Jeśli chodzi o dekoracyjne wykończenie wygładzające lub wyrównujące, to najlepiej sprawdzi się gładź gipsowa. Może wygładzać wybraną powierzchnię tynkową lub cementowo-wapienną, ale także stanowić ostateczną powłokę ściany. Gładź najczęściej układa się w dwóch cienkich (ok. 2-3 mm) warstwach. Masa szpachlowa to gładź występująca w firmie gotowej do użycia pasty.

Alternatywnym rozwiązaniem będzie tynk gipsowy, który ma podobne właściwości do masy szpachlowej. Do jego aplikacji wykorzystuje się podstawowe narzędzia tynkarskie i przeznaczony jest do nakładania na ściany w celu wyrównania powierzchni. Różnica między gładzią a tynkiem polega na tym, że tynk należy nakładać jednowarstwowo.

Zastosowanie masy szpachlowej

Masa szpachlowa nadaje się do wykonywania różnego typu prac remontowo-wykończeniowych. W szczególności chodzi tutaj o szpachlowanie powierzchni ścian i sufitów, a także spoinowanie płyt gipsowo-kartonowych z wykorzystaniem taśmy zbrojącej.

Dobrej jakości gładź szpachlową można stosować na podłożach z tynków cementowych i cementowo-wapiennych, płyt gipsowo-kartonowych oraz z betonu. Nie należy jednak kłaść jej na powierzchniach z tworzyw sztucznych, ze szkła oraz na podłożach podatnych na odkształcanie się.

Z użyciem masy szpachlowej tworzy się estetyczne efekty wykończeniowe, przy użyciu farb, pędzli lub innych narzędzi. Najczęściej zamierzony rezultat osiąga się podczas pracy na niewyschniętej substancji, która jest jeszcze podatna na zmianę struktury. Tutaj wszystko jest kwestią własnej inwencji twórczej, natomiast tworzenie dekoracji z substancji na bazie gipsu najlepiej powierzyć specjaliście o doświadczeniu budowlanym, który cechuje się dużym wyczuciem estetycznym.

Po stwardnieniu warstwy zewnętrznej szlifuje się ją papierem ściernym o niewielkiej ziarnistości.

Właściwości masy szpachlowej

Dobrej klasy masa szpachlowa gipsowa odznacza się wyśmienitą przyczepnością do podłoża i elastycznością. Powinna się łatwo rozprowadzać i być podatna na obrabianie. W zależności od wybranej opcji, po wyschnięciu substancji otrzymuje się określony kolor.

O ile produkt jest dobrany prawidłowo, jest on także idealną bazą pod tapetowanie i malowanie.

Gdzie kupować sprawdzone produkty tego typu?

Dobrej jakości materiały przeznaczone do wygładzania i dekorowania powierzchni można zakupić u profesjonalnych dostawców, takich jak Farbart.

Jeśli nie wiesz który produkt sprawdzi się u Ciebie najlepiej lub nie do końca wiesz, w jaki sposób używać określonych preparatów, skontaktuj się z działem obsługi klienta. W profesjonalnych przedsiębiorstwach z pewnością będziesz mógł liczyć na kompleksowe wsparcie sprzedażowe.

śr. ocena 4.3 / głosów 3