Jak zweryfikować oferty montażu instalacji rekuperacyjnej?

Rekuperacja to część instalacji wentylacji mechanicznej, która pozwala odzyskać część energii cieplnej zawartej w powietrzu wywiewanym z pomieszczeń i skierowania jej – wraz ze świeżym powietrzem – z powrotem do wnętrza budynku. Ponieważ takie rozwiązanie pozwala poczynić znaczne oszczędności na ogrzewaniu, jego montażem w swoich budynkach interesuje się coraz więcej inwestorów. Podpowiadamy, co należy brać pod uwagę przy wyborze oferty wykonania tego typu instalacji.

oferta

Staż firmy na rynku

W pierwszej kolejności bierzemy pod lupę firmę, która oferuje usługi z zakresu wykonania instalacji rekuperacyjnej, a dokładniej – od ilu lat firma działa już na rynku. Wbrew pozorom wiek firmy może mieć kluczowe znaczenie dla jakości wykonywanych przez nią usług. Wieloletnia obecność na rynku świadczy, że firma odznacza się wysokim profesjonalizmem – gdyby było inaczej, bardzo szybko zostałaby wyrugowana przez konkurencję. Wybierając wykonawców o ugruntowanej pozycji możemy być pewni, że zlecone zadanie zostanie wykonane dobrze, a w razie jakichkolwiek usterek zostaną one szybko i sprawnie usunięte.

Opinie o firmie

Drugą wartą uwagi kwestią są opinie o firmie wykonującej instalacje rekuperacyjne . Najlepszym ich źródłem są osoby i partnerzy, których znamy osobiście i możemy im zaufać w kwestii wyboru. Wiele firm umieszcza na swoich stronach internetowych rekomendacje poprzednich zleceniodawców – możemy się na nich oprzeć w podejmowaniu decyzji. Do opinii zamieszczanych na forach i innych źródłach internetowych dobrze jest mieć dystans, szczególnie jeśli nie są podpisywane imieniem i nazwiskiem – nie wiemy kto i w jakim celu je zamieszcza.

Szczegóły oferty

Skoro już wybraliśmy wykonawcę, który wzbudził nasze zaufanie, możemy przystąpić do szczegółowej analizy oferty. Pod uwagę bierzemy między innymi takie kwestie jak:

  • Projekt instalacji rekuperacyjnej – powinien on zostać wykonany przez wykonawcę i uwzględniać takie elementy jak przepływy powietrza. – Każdy projekt powinien zostać udostępniony klientowi – mówi specjalista firmy Ventus.
  • Pomiar przepływu powietrza – skuteczności wentylacji nie należy oceniać „na oko”, od tego są specjalne przyrządy. Należy upewnić się, że wykonawca po ukończeniu prac dokona takich pomiarów.
  • Wykorzystane materiały – jednym z istotniejszych elementów instalacji rekuperacyjnej jest izolacji termiczna, która zapobiega uciekaniu energii cieplnej poza kanały wentylacyjnej. Złej jakości materiały izolacyjne przeczą idei rekuperacji, bowiem odzyskane ciepło nie trafia do pomieszczenia, lecz rozchodzi się po kanale wentylacyjnym
śr. ocena 5 / głosów 1