Jak zabezpieczyć ściany przed zalaniem?

Ściany budynku narażone są na niekorzystne działanie warunków atmosferycznych. Deszcz, śnieg lub wilgoć w powietrzu mogą spowodować zawilgocenie, zacieki oraz sprzyjać powstawaniu pleśni i grzybów. Groźne mogą być również skutki zalania ścian fundamentowych – ich uszkodzenie może mieć wpływ na konstrukcję budynku. W jaki sposób można więc zabezpieczyć ściany przed zalaniem lub zawilgoceniem?

hydroizolacja elewacji

Zalane ściany trzeba osuszyć – w przeciwnym razie przez długi czas będą utrzymywały w sobie wilgoć, powodując wyziębianie pomieszczeń wewnątrz. Wilgotna powierzchnia stanie się doskonałym miejscem do życia dla pleśni. Dodatkowo, woda może w znacznym stopniu naruszyć konstrukcję budynku. Dlatego tak ważna jest odpowiednia hydroizolacja.

Hydroizolacja ścian fundamentowych

W największym stopniu zagrożone zalaniem są ściany fundamentowe. Narażone są bowiem nie tylko na działanie wód opadowych, ale również gruntowych. W przypadku słabo przepuszczalnych gruntów lub wysokiego poziomu wód gruntowych, ściany fundamentowe mogą przez dużą część roku znajdować się w wodzie. Woda będzie miała wówczas negatywny wpływ nie tylko na fundamenty, ale również na ściany znajdujące się ponad gruntem – może dojść do kapilarnego podciągania wody.

W jaki sposób zabezpieczyć ściany fundamentowe przed zalaniem? Wszystko zależy od warunków gruntowo-wodnych. W przypadku gruntów przepuszczalnych i okresowego zalewania wodą opadową wystarczą izolacje lekkie lub wzmacniane. Jeśli budynek stoi na gruntach słabo przepuszczalnych może być wymagane stworzenie ciężkich izolacji przeciwwodnych.

Ochrona elewacji

Zewnętrzne ściany budynku można chronić na różne sposoby, w zależności między innymi od materiału, z którego zostały wykonane. W przypadku większość ścian dobrym rozwiązaniem będzie wybór odpowiedniej farby elewacyjnej. Do wyrównania, a także uszczelniania powierzchni można również użyć tynku wodoszczelnego. Szczelną i nieprzepuszczalną warstwę izolacji można również uzyskać za pomocą mas bitumicznych lub asfaltowych. Ściany wykonane z cegieł lub kamiennych płytek można chronić za pomocą bezbarwnego impregnatu do muru. W tym przypadku należy odnawiać jego powłokę co kilka lat.

W przypadku pojawienia się rys lub pęknięć, przez które woda może dostawać się do wnętrza ścian można wykonać na przykład iniekcje żywicą syntetyczną, która uszczelnienia elementy betonowe. Jest to metoda stosowana między innymi przez firmę MAK-INIEKT. Środki iniekcyjne wypełniają uszkodzenia i pory tworząc nieprzepuszczalną powłokę chroniącą przed zalaniem i przenikaniem wilgoci. Jest to metoda skuteczna w przypadku każdego elementu konstrukcji – także ścian fundamentowych przykrytych gruntem.

śr. ocena 5 / głosów 1