Jak zabezpieczyć dom przed włamaniami?

Ochrona przed włamaniami jest jednym z priorytetów w budownictwie mieszkaniowym. Nie zawsze jednak wygoda i estetyka idzie w parze z przeistoczeniem naszego mieszkania czy domu w twierdzę. Co prawda, wskaźniki policyjne mówią, że liczba włamań spada, może to jednak oznaczać, że nie wszystkie incydenty tego typu są przez samych poszkodowanych zgłaszane. Czasami nie ma sensu się fatygować, zważywszy na fakt, że wykrywalność sprawców tego typu przestępstw jest bardzo znikoma. Warto zatem zawczasu zabezpieczyć swoją posiadłość przed złodziejami, szczególnie kiedy planujemy urlop czy dłuższy wyjazd służbowy.

zabezpieczenia przed wlamaniami

Zacznijmy od okien

Z danych policji wynika, że około trzy czwarte wszystkich włamań dokonywana jest przez okna. Dawniej powszechne było kratowanie okien, szczególnie w blokach, gdzie część lokatorów mieszka na parterze. Obecnie odchodzi się od tego rozwiązania choćby z powodu wątpliwej estetyki czy jego problematyczności w przypadku pożaru. Dobrym zabezpieczeniem są okna posiadające klejone szyby z grubego szkła oraz specjalnie wzmocnione ramy i okucia. Można także zainstalować w oknach klamki z zamkami na klucz. Rozsądną opcją są również rolety antywłamaniowe, jeśli np. dużo podróżujemy, a nie mamy znajomego lub sąsiada, który codziennie doglądałby naszego domu.

Najciemniej pod latarnią: zabezpiecz drzwi

Podstawowym elementem, który zawsze powinien zniechęcać potencjalnego włamywacza, są drzwi wejściowe. Tutaj łatwo się pogubić, zważywszy, że rynek ten w Polsce funkcjonuje od wielu lat, a więc i wybór marek produkujących zamki oraz drzwi antywłamaniowe jest ogromny. Klienci powinni przy ich doborze kierować się wysoką jakością i przesadnie nie oszczędzać, gdyż najbardziej standardowe modele nie stanowią już dla rabusiów najmniejszej bariery. Ciekawostką jest fakt, że najlepsze spośród atestowanych zamków mają ponad kilka miliardów kombinacji klucza. Warto również zadbać o profesjonalny montaż drzwi antywłamaniowych.

Na to byś nie wpadł: pełne bezpieczeństwo w mieszkaniu

Ważną częścią domu, na którą powinniśmy zwrócić szczególną uwagę przy doborze elementów zapewniających bezpieczeństwo, jest brama garażowa. Dzisiejsze bramy łączą w sobie bardzo solidną konstrukcję i nowoczesny design. Jest to szczególnie ważne dla tych spośród użytkowników domów wielorodzinnych, którzy dużą wagę przykładają do estetycznych walorów każdego detalu architektonicznego. Należy również pamiętać o jakości materiałów z jakich wykonane są brama i ościeżnice. Im solidniejsze, tym większe prawdopodobieństwo, że zniechęcą złodzieja, bądź też znacznie wydłużą mu czas dostania się do wnętrza. W przypadku bramy garażowej istnieje możliwość wzmocnienia, montując antywłamaniowe okucia, specjalną wkładkę bądź dodatkowe rygle. Jeśli zaś pomiędzy garażem a częścią mieszkalną znajduje się przejście, warto też zainwestować w wewnętrzne drzwi antywłamaniowe. Zainstalowanie elektronicznej blokady bezpieczeństwa będzie stanowiło dodatkową zaporę dla intruzów. Otworzy ona drzwi garażu dopiero po wprowadzeniu przez właściciela tylko jemu znanego kodu. Wszystkie automatyczne drzwi garażowe można wyposażyć w urządzenia znacznie wspomagające ochronę przed włamaniem. Oprócz wspomnianych rozwiązań można także zainstalować nowoczesne urządzenia zapewniające bezpieczeństwo, takie jak alarmy, czujniki ruchu czy też kamery.