Jak wykonać nowoczesne pokrycie dachowe?

Dach jest jednym z podstawowych elementów konstrukcyjnych domu, który przede wszystkim ma chronić przed zimnem i wiatrem, opadami oraz słońcem. Dach nadaje też budynkowi indywidualny styl i charakter. Do jego budowy można wykorzystać wiele nowoczesnych pokryć dachowych. W jaki sposób wykonać pokrycie dachowe, aby dach skutecznie spełniał swoją rolę?

Nowoczesne pokrycie dachowe – jaki materiał wybrać?

W ofercie sklepów posiadających w ofercie materiały służące jako pokrycie dachowe znajdziemy szereg produktów, które spełniają kryteria niezbędne do zbudowania dachu. Przybliżymy pokrótce kilka z nich, zanim zajmiemy się głównym tematem, jakim jest wykonanie nowoczesnego pokrycia dachowego.
Rodzaje nowoczesnych pokryć dachowych:

 • blachodachówki – stosunkowo niewysoka cena i niewielki ciężar, co skutkuje koniecznością mocnego przytwierdzenia do łat. Nie nadaje się do dachów wielospadowych o skomplikowanej więźbie,
 • dachówki ceramiczne – są trwałe, skutecznie odprowadzają wodę, zapewniają izolacyjność termiczną i akustyczną. Mają różne wzory i kształty, ale trzeba liczyć się z ich wysoką ceną,
 • dachówki betonowe – pod względem wytrzymałości i walorów izolacyjnych nie ustępują dachówkom ceramicznych. Jednak w odróżnieniu od nich, zapewniają mniejszy wybór wzorów, a przy tym są mniej estetyczne. Ich zaletą jest niższa cena,
 • płyty faliste z włókno-cementu – wyróżniają się niewielką wagą i niską ceną, ale wymagają dobrej izolacji, ponieważ nie chronią przed uciekaniem ciepła,
 • gonty bitumiczne – są lekkie i elastyczne, co pozwala w łatwy sposób je wyginać. Niestety podobnie jak płyty faliste z włókno cementu, cechują się słabą izolacją termiczną. Dodatkowo mogą pękać w wyniku zbyt silnych naprężeń.

Wybierając pokrycie dachowe przede wszystkim zwracajmy uwagę na kształt i kąt nachylenia dachu. Nie każdy materiał będzie się nadawać na płaski czy spadzisty dach. Przy pomocy sprzedawcy wybierzemy odpowiadające nam materiały – ale jak wykonać nowoczesne pokrycie dachowe?

Pokrycie dachowe krok po kroku

Nie podamy konkretnych wskazówek, jak wykonać pokrycie dachowe, ale przybliżymy ogólny proces wykonywania dachu, niezależnie od wybranego rodzaju pokrycia dachowego.
Etapy montażu nowoczesnych pokryć dachowych:

 1. Pomiar dachu i wyliczenie ilości potrzebnych materiałów. Nie zawsze łatwo to oszacować, zwłaszcza w przypadku skomplikowanego kształtu dachu.
 2. Sprawdzenie geometrii więźby dachowej, zwracając uwagę przede wszystkim na odchylenia od pionów, poziomów i płaszczyzn. Należy skorygować wszelkie odchyły, np. dokładając podkładki dystansowe. Jeśli więźba jest w złym stanie, może wymagać uprzedniej naprawy.
 3. Wykonanie izolacji przeciwwilgociowej. Polega to na przymocowaniu folii wstępnego krycia do krokwi, wykorzystując do tego specjalne zszywki.
 4. Wykonanie rusztu nośnego, przez przybicie drewnianych kontrłat i łat wzdłuż krokwi. Zależnie od rodzaju pokryć dachowych, w zamian drewnianych kontrłat i łat można też przybijać metalowe profile nośne. Z kolei w przypadku pokryć płaskich konieczne jest przybicie do krokwi sztywnego poszycia (bez wykonywania izolacji z folii i wykonywania rusztu z drewnianych listew).
 5. Przygotowanie otworów na elementy, które mają przechodzić przez pokrycie dachowe, np. przewody antenowe czy kominki wentylacyjne.
 6. Wykonanie obróbek blacharskich.
 7. Wykonanie krycia dachu.
 8. Montaż elementów dodatkowych, takich jak ławy przeciwśnieżne czy ławy kominiarskie oraz piorunochron.

Gdzie kupić materiały budowlane?

Materiały budowlane niezbędne do wykonania pokryć dachowych znajdziemy w sklepach zajmujących się ich sprzedażą. Wiele z nich, w tym firma Dach Styl w Rykach, oferuje zarówno sprzedaż, jak i montaż zakupionych materiałów, również pokryć dachowych.
Kompleksowe działania zdejmują z nas ciężar znalezienia ekipy dekarskiej, która zajęłaby się wykonaniem dachu. Otrzymamy wysokiej jakości blachodachówki czy dachówki ceramiczne, a jednocześnie będziemy mogli liczyć na ich profesjonalny montaż. Wieloletnie doświadczenie i wysokie kwalifikacje gwarantują wykonanie zlecenia na najwyższym poziomie, a sprawdzone produkty to pewność solidnego, wytrzymałego dachu.

śr. ocena 5 / głosów 5