Jak usuwać oznakowanie poziome?

Jak dobrze wiemy, nic nie trwa wiecznie, nawet oznakowanie poziome wykorzystywane w halach magazynowych, produkcyjnych, drogach czy parkingach wymaga odnowy. Zdarza się, że odnowa istniejącego oznakowania wymaga konieczności usunięcia starej warstwy farby. Istnieje kilka metod, dzięki którym pozbędziemy się starego oznakowania poziomego, które w różnym stopniu wpływa na podłoże i środowisko.

Metody usuwania oznakowania poziomego

Do usuwania oznakowania poziomego stosowane są najczęściej dwie metody – chemiczna oraz mechaniczna. Usuwanie linii z posadzki betonowej wykonywane jest przy pomocy szlifierki diamentowej, która podłączona jest do odkurzacza przemysłowego. Jest to metoda ingerująca w strukturę podłoża, gdyż ścierana jest górna warstwa łącznie ze starym oznakowaniem.

W przypadku podłoża bitumicznego, czyli dróg i parkingów usuwanie oznakowania poziomego wykonywane jest przy pomocy frezarek spalinowych, wyposażonych w specjalne frezy, które usuwają od 2 do 3 mm wierzchniej warstwy asfaltu. Jest to metoda inwazyjna – zauważa nasz rozmówca reprezentujący firmę malowanielinii.pl, która specjalizuje się w malowaniu oznaczeń w magazynach, fabrykach, parkingach i na drogach oraz świadczy profesjonale usługi w zakresie ich usuwania.

Oprócz metody mechanicznej możemy skorzystać również z metody chemicznej, dzięki której możemy usunąć stare oznakowanie poziome z posadzki betonowej oraz epoksydowej. Czyszczenie odbywa się z użyciem specjalnie przygotowanych rozpuszczalników, które wnikają w strukturę farby i rozpuszczają ją. Metoda ta jest szybka i łatwa, bez użycia dużej ilości specjalistycznych narzędzi, a co istotne bez ingerencji w strukturę posadzki, na co należy zwracać uwagę przy wynajmowanych pomieszczeniach.

Kiedy powinniśmy usunąć oznakowanie poziome?

Usunięcia oznakowania poziomego wymaga przede wszystkim zmiana organizacji miejsca pracy, zmiana organizacji ruchu w zakładach produkcyjnych czy halach przemysłowych lub aranżacja nowego zakładu. Reorganizacja produkcji, zmiana lokacji maszyn oraz reorganizacja dróg komunikacyjnych jest również niezbędnym powodem, dla którego będziemy zmuszeni dokonać usunięcia linii i oznaczeń poziomych. Jak dobrze wiemy linie malowane w halach czy na parkingach nie będą istniały wiecznie, dlatego konieczne jest regularne odświeżanie i odnawianie istniejącego oznakowania poziomego, aby było ono czytelne dla pracowników i innych osób przebywających w danym czasie w miejscu pracy. Dobrze oznakowane linie muszą być widoczne, gdyż zapewniają przede wszystkim bezpieczeństwo i podwyższają poziom pracy. Pamiętajmy, że skuteczne usuwanie starego oznakowania poziomego jest podstawą dobrze przygotowanego podłoża pod malowanie nowych oznaczeń.  

śr. ocena 5 / głosów 5