Jak skutecznie poprawić komfort mieszkania za pomocą remontu łazienki?

Planując remont łazienki musimy bacznie wsłuchać się w potrzeby użytkowników mieszkania. Zastanowić się dla ilu osób ma być przeznaczona. Innymi prawami rządzić się będzie projektowanie jedynej i na przykład połączonej z toaletą łazienki w mieszkaniu, gdzie funkcjonuje rodzina z dziećmi. Natomiast według innego klucza zaaranżujemy wygodną łazienkę dla seniora, czy żyjącego w pośpiechu singla – mieszkańca kawalerki.

remont-lazienki

Ta zdawałoby się, niepozorna przestrzeń, dedykowana codziennym czynnościom higienicznym zaprojektowana w sposób nieprzemyślany, może skutecznie dezorganizować życie domownikom, sprawiając, że nawet najładniejsze mieszkanie wydawać się będzie niewygodne.

Szukając inspiracji, warto jest obejrzeć niektóre rozwiązania aranżacyjne „na żywo” – w salonie ekspozycyjnym – zamiast dać się zwieść foto realistycznym wizualizacjom.  Przede wszystkim jednak powinniśmy rzetelnie zastanowić się nad tempem, w jakim funkcjonuje nasz dom i przeanalizować swój rozkład dnia.

Łazienka w kawalerce

Najczęściej niewielka, zazwyczaj połączona z toaletą.  Dla osoby, która prowadzi bardzo aktywne życie zawodowe i towarzyskie łazienka jest przestrzenią, która pomaga dynamicznie wejść w nowy dzień. Sprawdzi się tu wygodny prysznic z brodzikiem typu walk-in i dużą deszczownicą oraz bezwarunkowo z baterią z termostatem. Zamiast kabiny prysznicowej, można wybrać sztywną przesłonę szklaną (łatwiejsza do utrzymania w czystości). W niewielkiej łazience nie wolno zapominać o doskonałej wentylacji, aby wilgoć nie rozprzestrzeniała się po całym mieszkaniu.  Warto też rozważyć przeniesienie pralki na przykład do kuchni.

Łazienka nie tylko dla dwojga

W mieszkaniu, w którym żyje kilka osób, na przykład rodzice z trójką dzieci, ideałem byłoby posiadanie dwóch łazienek.  Niestety nie zawsze jest to możliwe. Jedną łazienkę trzeba, zatem dostosować tak, by w porannym pośpiechu, nie przysparzała dodatkowych stresów.

Jeżeli gabaryty pomieszczenia na to pozwalają, dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie dłuższego blatu z dwiema umywalkami. – Podpowiada projektant z salonu Piękno łazienek.

Dla wygody dobrze pamiętać, by baterie umywalkowe zaopatrzone były w mieszacze i miały nieco dłuższe wylewki. Wbrew pozorom tradycyjna wanna, jest rozwiązaniem optymalnym. Pozwala bez problemu wykąpać małe dzieci, zaś zmęczonej mamie daje wieczorem możliwość zażycia kojącej kąpieli. Doskonałym rozwiązaniem, nadającym wannie cechy kabiny prysznicowej, jest zamontowanie oprócz baterii wannowej, także deszczownicy – przy jednoczesnym uzbrojeniu wanny w szklana przesłonę, zapobiegającą zachlapaniu całego pomieszczenia.  Tym sposobem, także zwolennicy szybkiego porannego tuszu będą usatysfakcjonowani.

Łazienka do zadań specjalnych

Komfort mieszkania wzrasta decydująco, gdy łazienka, na przykład w mieszkaniu zamieszkiwanym przez seniorów jest odpowiednio dostosowana. Pamiętajmy o szerokich drzwiach, bez progu. Rezygnacja z wanny na rzecz obszernej kabiny prysznicowej z szeregiem wygodnych uchwytów, matą antypoślizgową i miejscem na postawienie stołeczka, na którym bez obaw o utratę równowagi można samodzielnie wziąć prysznic, to rozwiązanie optymalne.  Zamiast w klasyczny bidet lepiej zainwestować w baterię zwaną „bideta”, która pozwoli na zaoszczędzenie miejsca, a jednocześnie umożliwi idealny komfort higieniczny.  Warto również pomyśleć o dobraniu odpowiednich mebli łazienkowych, zapewniających łatwo dostępną i dyskretną przestrzeń do przechowywania niezbędnych artykułów toaletowych.

śr. ocena 5 / głosów 5