Jak dobrać odpowiednią klamkę do drzwi?

Klamki w drzwiach to niewielkie elementy wystroju, jednak – jak wiadomo – to właśnie takie szczegóły budują estetykę wnętrza oraz jego klimat. Większość kupowanych przez nas drzwi, zarówno wejściowych jak i wewnętrznych, wyposażana jest w klamki przewidziane przez producenta do tego konkretnego modelu. Zazwyczaj są to jednak elementy najprostsze, mało estetyczne – warto zastanowić się nad ich wymianą na modele kupowane oddzielnie. Na rynku znajdziemy bardzo szeroką ofertą klamek, przeznaczonych do drzwi różnego rodzaju. Co powinniśmy brać pod uwagę w czasie dokonywania wyboru?

klamki do drzwi

Wygląd i budowa

Najważniejszą kwestią przy wyborze klamek jest ich wygląd zewnętrzny. Do wyboru mamy dziś bardzo szeroki wybór modeli – od podłużnych i prostych, pozbawionych jakichkolwiek ornamentów, przez formy nawiązujące do wzorów klasycznych, przypominające kształtem fale i zdobione różnymi ornamentami, po nowoczesne klamki, charakteryzujące się niebanalnymi rozwiązaniami, np. brakiem wypełnienia, przez co przypominają one swym kształtem drabinki lub siatki. Które z nich wybierzemy zależy tylko i wyłącznie od naszego gustu oraz planowanego wystroju wnętrza. W większości przypadków jeden model klamki używany jest do wszystkich drzwi w domu czy mieszkaniu, z wyjątkiem drzwi zewnętrznych – pozwala to uniknąć chaosu estetycznego, szczególnie w lokalach, w których drzwi jest mało. Jeśli decydujemy się na takie rozwiązanie, warto od razu zakupić odpowiednią ilość klamek, zamiast nabywać je „na raty”. W ten sposób unikniemy sytuacji, kiedy nigdzie nie możemy znaleźć klamek tego samego modelu (pamiętajmy, że niektóre modele mogą występować w różnych wariantach, np. kolorystycznych)

Materiał

Klamki wytwarzane są z różnego rodzaju materiałów, np. stali, mosiądzu, tworzyw sztucznych czy nawet szkła, porcelany lub żywicy. W wielu przypadkach klamki stanowią połączenie różnych materiałów – rozeta lub szyld, czyli elementy łączące klamkę z drzwiami wykonywane są z metalu, podczas gdy sam uchwyt jest drewniany lub szklany. Poszczególne elementy mogą różnić się między sobą również powłokami ochronnymi (np. lakierem) oraz metodą wykończenia (błysk, satyna i inne). Oczywiście wykorzystany do produkcji materiał ma bezpośrednie przełożenie na cenę klamki – optymalnym połączeniem ceny z jakością są klamki aluminiowe, które można powlec powłokami zewnętrznymi, tak by przypominały swym wyglądem inne materiały.

Klientom szukających jakości i oryginalnych rozwiązań proponujemy zapoznanie się z ofertą firm: Olivari, Mandelli, Colombo, Manital czy Salice Paulo.

Bogata oferta ,szeroki wybór nowoczesnych, eleganckich klamek do drzwi wejściowych i wewnętrznych znajdziemy w pełnej ofercie firmy Hoton.