Ekologiczne źródło ciepłej wody – pompa ciepła

Ze względu na wciąż rosnące obciążenia środowiska naturalnego, powinniśmy otworzyć się na alternatywne sposoby pozyskiwania energii. Jednym z ekologicznych rozwiązań może być pompa ciepła, za pomocą której możliwe jest podgrzewanie wody.

pompa ciepla

Czym są pompy ciepła?

Pompa ciepła to niewielkie urządzenie, którego działanie jest przyjazne dla środowiska. Najbardziej popularne są pompy służące do ogrzewania domu, które pobierają ciepło pochodzące z otoczenia (dolnego źródła) i przekazują je do instalacji grzewczej (źródła górnego). Pompa ciepła jest często wskazywana jako dobry zamiennik ogrzewania gazowego, olejowego i elektrycznego. Duże znaczenie w tym przypadku mają niskie koszty eksploatacji, bardzo atrakcyjne dla wszystkich szukających oszczędności.

Pompy do podgrzewania wody użytkowej, jak sama nazwa wskazuje, przeznaczone są do ogrzewania wody w gospodarstwie domowym. Dzięki temu rozwiązaniu nie ma potrzeby korzystania z takich źródeł, jak węgiel, prąd czy olej opałowy. W tym przypadku wykorzystuje się pompę powietrzną.

Zalety

Pompy podgrzewające wodę mogą być znakomitą alternatywą dla kolektorów słonecznych, ponieważ nie są w żaden sposób zależne od słońca. Co więcej, ich montaż nie jest zbyt skomplikowany, a ceny są dość przystępne. Do pozostałych zalet tego rodzaju pomp należą:

  • stała, niewielka moc (przeważnie na poziomie 2kW),
  • bezobsługowość,
  • niski koszt eksploatacji (dzienny koszt wynosi około 0,93 zł),
  • małe gabaryty,
  • bezpieczeństwo (w przeciwieństwie do pieców gazowych, pompy te nie są narażone na wybuchy).

Pompy powietrzne, które służą do podgrzewania wody, sprawdzą się w każdym gospodarstwie domowym. Nie tylko pozwolą na obniżenie rachunków, co jest bardzo korzystnie dla domowego budżetu, ale też sprawią, że dom stanie się ekologiczny – zauważa nasz rozmówca, reprezentant firmy TWM TERMO.

Jak widać, warto zdecydować się na podgrzewanie wody za pomocą specjalnej pompy i zrezygnować z tradycyjnych, wciąż popularnych metod – nie tylko dla własnych korzyści, ale też dla naszego środowiska.