Dźwigi i podnośniki – lepiej kupić czy wynająć?

Dźwigi i podnośniki to nieodzowne sprzęty wykorzystywane na praktycznie każdym placu budowy. Bez nich nie da się wykonywać prac na wysokości. Dylematem, który stoi przed wieloma firmami budowlanymi, jest to, skąd wziąć dźwig lub podnośnik i na jakich zasadach go użytkować. Inwestować w kupno własnych sprzętów czy doraźnie wynajmować na okres prac? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie!

podnosnik

Kiedy warto wynająć dźwig?

Jak wspomnieliśmy, dźwigi i podnośniki można zarówno kupić, jak i wynająć. Zalety, wady i konsekwencje tych dwóch rozwiązań są zupełnie odmienne, dlatego wybór między nabyciem a wynajmem powinien być poprzedzony analizą potrzeb i możliwości firmy.

Przyjrzyjmy się najpierw zaletom obu tych pomysłów. Dźwigi i podnośniki to potężne maszyny. Trzeba mieć miejsce, aby je przechowywać, a także umiejętności, aby je obsługiwać i serwisować. Muszą także mieć dopuszczenie do użytku od Urzędu Dozoru Technicznego. Nie da się pominąć również faktu, że są drogie w zakupie. To wszystko sprawia, że nie każda firma może sobie pozwolić na własny dźwig albo podnośnik.

W świetle powyższego wynajem dźwigów albo podnośników wydaje się rozwiązaniem znacznie prostszym. Podmiot wynajmujący nie musi się martwić o przechowywanie i serwisowanie dźwigu albo podnośnika, a ponadto może go wynająć wraz z operatorem, który wie, jak posługiwać się sprzętem sprawnie i bezpiecznie. Wynajmujący nie ponosi kosztów utrzymania maszyny, przeglądów i napraw. Nie musi wykładać dużej sumy – wynajmuje sprzęt wyłącznie na czas prac na wysokości. Jeżeli te zdarzają się sporadycznie, wynajem jest znacznie korzystniejszy. Warto pamiętać, aby sięgać po maszyny od sprawdzonych firm, takich jak Regan.

Kiedy opłaca się kupno podnośnika lub dźwigu?

To wszystko nie oznacza jednak, że kupno dźwigu albo podnośnika jest pomysłem z gruntu złym. W pewnych sytuacjach może się to okazać korzystne. Oto okoliczności, w których warto rozważyć kupno własnej maszyny:

  • Prace z użyciem dźwigu lub podnośnika wykonywane są bardzo często – wówczas jego wynajmowanie może się okazać bardzo kosztowne, a przy tym niepraktyczne. Często używany sprzęt lepiej mieć do swojej dyspozycji.
  • Zakupiony dźwig lub podnośnik będzie podnajmowany – z tego typu maszyn można uczynić dobrą inwestycję, jeżeli oprócz korzystania z niego oferuje się wynajem sprzętu lub usługi dźwigowe. Wtedy można oczekiwać, że zakup się zwróci. Wcześniej jednak trzeba wyłożyć znaczną kwotę i zrobić dokładne rozeznanie rynku, a także dopełnić formalności, aby móc działać jako wypożyczalnia.

Własny dźwig albo podnośnik to dla firmy duży komfort, ale też duże koszty i odpowiedzialność. Zakup można więc odradzić mniejszym firmom, tym na początku drogi branżowej oraz tym, którym brak zasobów finansowych, technologicznych i osobowych do tego, aby właściwie zadbać o drogi sprzęt.

śr. ocena 5 / głosów 5