Jak działają pompy basenowe?

Filtrujące pompy to akcesoria niezbędne do właściwego funkcjonowania basenów. Ich zadaniem jest dbanie o czystą wodę poprzez filtrowanie i usuwanie zanieczyszczeń. Istnieją pompy o różnym stopniu wydajności, toteż przy wyborze pompy do swojego basenu warto kierować się jego parametrami.

Właściwości pomp

Wykorzystanie chemii basenowej jest konieczne do utrzymania krystalicznej czystości wody, ponieważ warunki panujące w wodzie stojącej sprzyjają rozwojowi wszelakich mikroorganizmów, w tym grzybów, bakterii i glonów. Są one w większości zarazkami chorobotwórczymi, które wywołują infekcję u osób kąpiących się. Aby nie dopuścić do zakażenia wody, konieczne jest jej regularne filtrowanie.

Pompa stanowi kluczowy element instalacji filtracyjnej basenu, ponieważ nie tylko umożliwia filtrowanie wody, ale i uruchamianie różnego rodzaju wodnych atrakcji, takich jak sztuczna fala, hydromasaż czy pływanie z prądem. Pompy można więc podzielić na ssąco-tłoczące i samozasysające. Różnią się między sobą właściwościami i przeznaczeniem. Mogą one pompować wodę chlorowaną, jonizowaną oraz zdemineralizowaną.

Przeznaczeniem tego rodzaju pomp jest głównie cyrkulacja i filtracja wody. Z tego powodu dość istotnymi cechami każdej pompy basenowej powinna być zarówno wydajność, jak i trwałość. Pompy basenowe montuje się zwykle blisko basenu, poniżej lustra wody. W przypadkach, w których ze względów budowlanych nie jest to możliwe, konieczne jest zastosowanie pompy samozasysającej.

Jaką pompę wybrać

Przy wyborze pompy basenowej należy zwrócić uwagę na jej parametry. Warto wiedzieć, że wydajność podaje się przeważnie w litrach na godzinę pracy wraz z prędkością przepływu wody przez urządzenie. Aby dobrze wybrać pompę musimy określić pojemność kąpieliska i czas w jakim zbiornik może zostać całkowicie przefiltrowany.

Basenowe pompy posiadają prefiltry, które wykorzystywane są do transportu brudnej i uzdatnionej wody, dlatego powinny zostać dobrane względem charakteru basenu. W obiektach publicznych znajdziemy więc pompy żeliwne, o dużej wydajności bądź plastikowe, charakteryzujące się cichą pracą i niższym zużyciem energii. Natomiast w atrakcjach basenowych stosuje się zwykle pompy wykonane z tworzywa, a w prywatnych basenach używa się takich, które wyposażone są w prefiltr.

Pamiętajmy, że wodę w basenie powinno się filtrować 2-3 razy na dobę. To zapewni jej optymalną czystość gwarantującą użytkownikom basenu bezpieczeństwo i komfort użytkowania – doradza ekspert z firmy WODEX.